Інформація
щодо погіршення епідемічної ситуації
із захворюваності на гепатит А у місті Києві,
методи профілактики хвороби

Гепатит А – це хвороба печінки вірусної природи, яка може протікати як в легкій, та і в тяжкій формі. На відміну від гепатиту В і С інфікування гепатитом А не призводить до хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю.
Вірус гепатиту А з організму людини виділяється тільки з калом,  тому головним механізмом передачі збудника є фекально-оральний. Вірус передається  при вживанні забруднених продуктів харчування і води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Тісне побутове спілкування в дитячих дошкільних та шкільних закладах, в організованих колективах, а також у родинах з низькою санітарною культурою призводить до виникнення епідемічних осередків гепатиту А та його спорадичних (поодиноких) ви­падків. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А, від гострої печінкової недостатності помирає лише незначна доля хворих.
Вірус гепатиту А є однією з найбільш поширених інфекцій харчового походження. Епідемії можуть носити вибуховий характер і призводити до значних економічних втрат. Так у Шанхаї в 1988 році захворіли 300 тис. людей.
Віруси гепатиту А продовжують існувати в навколишньому середовищі і можуть витримувати термічні процеси приготування харчових продуктів. Вірус гепатиту А надзвичайно стійкий до дії фізико-хімічних впливів. При глибокому заморожуванні він зберігається роками, при +4°С – протягом 2-3 місяців, при 60°С - частково інактивується через 4 години, при 75°С – через 20 хвилин, при 85°С - повна інактивація наступає через 10 хвилин, а при 100°С – через 5 хвилин. На твердих предметах довкілля при температурі 25°С вірус зберігається протягом місяця, у воді – від 3 до 10 місяців (в залежності від температури), у випорожненнях людини – протягом 30 діб. Повна інактивація вірусу гепатиту А досягається обробкою в автоклаві (1 атмосфера – 121°С протягом 20 хвилин), дією сухого жару (180°С протягом 60 хвилин) та ультрафіолетовим опроміненням (197mW/см2 протягом 4 хвилин).
Механізм передачі у 95% випадків – фекально-оральний, але в 5% випадків хвороба може передаватись при переливанні крові донора, який перебуває в останній третині інкубаційного періоду, через кров внутрішньовенних інфікованих уживачів наркотиків, через забруднені фекаліями статеві органи у гомосексуалів, які практикують гомосексуальні і оральні статеві контакти.
Найбільш вагомим джерелом зараження виступають хворі з безсимптомними, безжовтяничними та атиповими формами гепатиту А, які переважно зустрічаються у дітей, тому діти є головним джерелом інфекції для неімунних дорослих.
За даними Головного управління Держсанепідслужби у місті Києві за 10 місяців поточного року в місті Києві зареєстровано 367 випадків захворювання вірусним гепатитом А, проти 263 (пок. 9,3) 2014 р., що на 36,6% вище показника аналогічного періоду минулого року. В тому числі 74 випадків серед дітей,  (показник 12,8) проти 45 (пок.7,8) за аналогічний період минулого року, спостерігається зростання захворюваності в 1,6 рази. За останні 8 років у м. Києві, починаючи з 2006 року, зареєстрований самий високий показник захворюваності. Захворюваність вірусним гепатитом А перевищила міський показник в наступних районах:
Захворюваність вірусним гепатитом А перевищила міський показник на 48,0% у Дарницькому (пок. 18,8; зареєстровано 62 випадки, в тому числі 13 випадків серед дітей), на 22,0% у Деснянському (пок. 15,5; зареєстровано 57 випадків, в тому числі 19 випадків серед дітей) та в 3 рази у Дніпровському (пок. 38,2; зареєстровано 135 випадків, в тому числі 34 випадки серед дітей) районах м. Києва.
У жовтні поточного року у Дніпровському районі м. Києва було зареєстровано два групові захворювання на вірусний гепатит А у дітей старшої групи дошкільного навчального закладу №672 (вул.М.Кибальчича,17), та серед школярів середньої загальноосвітньої школи №11 (вул. Алма-Атинська, 113), де в осередках інфекції зареєстровано по 6 випадків.
Необхідно покращувати стан водопровідних та каналізаційних систем. Збільшувати кількість доступних стаціонарних туалетів, спеціально облаштованих місць для харчування, питних фонтанчиків у місті Києві.
Покращена санітарія, досконала особиста гігієна, в т.ч. гігієна харчування, чистих рук та вживання води й вакцина проти гепатиту А є найбільш ефективними засобами боротьби з цією хворобою. Важливим є навчання цьому дітей.
Використані дані Головного управління Держсанепідслужби у місті Києві.

Головний лікар                                                                                        О. Стойка

Когут
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок