Цукровий діабет

Цукровий діабет - хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє інсулін (діабет першого типу) або організм неспроможний ефективно використати той інсулін, який вже вироблений (діабет другого типу). Інсулін регулює рівень цукру в крові. Гіперглікемія, тобто підвищений рівень цукру, розвивається як результат неконтрольованого діабету і з часом призводить до невиправних наслідків для багатьох систем організму, кровоносних судин. Страждають серце, очі, нирки, нерви. Хвороба підвищує ризик серцево-судинних захворювань, розвитку інсультів. Половина хворих на діабет гинуть від серцево-судинних проблем. Підступність діабету ІІ типу полягає в тому, що спочатку його симптоми непомітні. Єдине, що насторожує – це поява сухості в роті, збільшення сечовипускання при задовільному загальному стані.
Діабетична ангіопатія виступає найбільш частою причиною ампутацій нижніх кінцівок. Вражаються нервові волокна, які проводять імпульси до скелетних м’язів. Сила їх знижується, а згодом наступає відмирання, втрата чутливості, особливо в місцях стискання взуттям. Приєднання інфекції ще більше загострює проблему. Трофічні язви, гангрена призводять до втрати працездатності, потребують величезних матеріальних затрат для лікування та реабілітації хворих.
Діабет загрожує людям, які мають надлишкову вагу, підвищений артеріальний тиск, захворювання підшлункової залози, жовчного міхура, часто піддаються стрессам, курять, ведуть малорухливий спосіб життя. Тенденцію до постійного зростання кількості хворих в усьому світі медики пов’язують у великій мірі зі зростанням споживання продуктів з високим глікемічним індексом - солодощів, виробів з борошна вищого ґатунку, солодких газованих напоїв тощо.
В Україні зареєстровано 1313000 пацієнтів з цукровим діабетом, але реальна кількість людей з недіагностованою патологією у 3-4 рази перевищує число виявлених пацієнтів. В місті Києві серед 90560 хворих на цукровий діабет більше 12 тисяч осіб мають інсулінозалежну форму хвороби. Зменшення частоти розвитку ускладнень в останні роки обумовлено своєчасним виявленням хвороби, покращенням якості диспансерного спостереження, діяльністю шкіл соціальної адаптації для хворих на цукровий діабет, масовими обстеженнями населення на численних оздоровчих акціях і, відповідно, раннім виявленням хвороби.      
Вже починаючи з 35 років, необхідно щорічно перевіряти рівень цукру в крові. Якщо цей показник підвищений (норма натще 3,4 - 5,6  ммоль/літр, після їжі – 7,9 ммоль/літр), необхідно ще раз перевірити результат, здавши аналіз натще. Можливо, необхідно буде пройти і додаткові обстеження, такі як визначення рівня глікозильованого гемоглобіну, вмісту С-пептиду, цукру в крові з навантаженням, рівню холестерину і його фракцій. Ці лабораторні аналізи покажуть стан вуглеводного та жирового обміну в організмі, допоможуть у корекції обміну речовин.
Досягнення медичної науки і технологій дозволяють хворим людям, за умови свідомого виконання деяких рекомендацій, уникати тяжких наслідків хвороби. Лікування цукрового діабету ІІ типу включає в себе насамперед дієту, дозовані фізичні навантаження й медичні препарати, що уповільнюють всмоктування глюкози в травному тракті, підвищують викид інсуліну клітинами чи підвищують чутливість рецепторів до інсуліну.
Дієта ставить за мету нормалізацію вуглеводного обміну, зниження маси тіла, профілактику ускладнень. З крупів рекомендовані гречка, темний неочищений рис, пшоно, перловка. До раціону мають входити продукти, які містять повільні вуглеводи, тобто ті, які всмоктуються в кров дуже повільно, мають глікемічний індекс, згідно спеціальної шкали, нижчий за 50. До них відносяться чорний шоколад та курага. Хворим дозволяється в першій половині дня до 14.00 з’їсти дві штучки кураги чи 2 квадратики шоколаду. Здоровим людям їсти солодощі в другій половині дня також не рекомендується, щоб не обтяжувати підшлункову залозу. У другій половині дня та ввечері хворим необхідно вживати овочі, зелень, легкий білок. Дуже високий глікемічний індекс в цукрі, білому борошні, очищеному рисі, вівсянці, картоплі, моркві, буряках, меді. З переліку фруктів хворим на цукровий діабет потрібно вилучити банани, виноград, персики, нектарин, солодкі яблука. Рекомендовані хворим на діабет ягоди, бажано темного забарвлення, особливо чорниці, які мають здатність знижувати рівень цукру в крові, поліпшують роботу підшлункової залози, виводять надмірний холестерин.
В раціоні слід обмежити насичені жири, які містяться в тваринних продуктах (вершки, сметана, масло, жирне, особливо смажене м’ясо, перероблені м’ясні продукти). Під жорстокою забороною мають бути транс-ізомери жирних кислот – маргарин, майонез, плавлений жир, молочні десерти, зокрема морозиво. Вони призводять до дегенеративних змін стінок артерій, збільшують кількість холестерину в крові. При цукровому діабеті слід вживати маслинову, кунжутну, гарбузову олію, олію розторопші, лляну олію та лляне насіння, рибу жирних сортів, в якій міститься потрібний для організму риб’ячий жир. Абсолютна більшість хворих на цукровий діабет І та ІІ типу мають знижений рівень вітаміну Д.
Українські вчені «Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України» на 106 пацієнтах, мешканцях Києва з цукровим діабетом, показали, що надлишкова маса тіла є однією з головних причин порушення як вродженого, так і набутого імунітету. Це доповнює сучасні уявлення про те, що цукровий діабет відноситься до хронічних запальних захворювань, в патогенезі яких ключову роль відіграють гормони, що продукує жирова тканина. Тому головним в профілактиці цукрового діабету слід вважати боротьбу з ожирінням, а при вже існуючому захворюванні – застосування різних способів схуднення хворого.

Сучасний стан і перспективи розвитку ендокринології в Україні викладені в доповіді директора Державної установи Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України, академіка НАМН України, доктора медичних наук, професора Миколи Дмитровича Тронька на VІІІ з’їзді асоціації ендокринологів України в жовтні 2014 року в місті Києві.
Відмічається, що проблема цукрового діабету відноситься до пріоритетних національних проблем систем охорони здоров’я всіх без винятку країн світу. За останні 20 років кількість хворих на цукровий діабет збільшилась втричі – із 130 млн. у 1990 році до 382 млн. у 2013 році і за підрахунками Міжнародної діабетичної федерації, збільшиться до 592 млн. у 2035 році. Ще швидшими темпами збільшується частка населення з метаболічним синдромом і переддіабетом (порушенням толерантності до глюкози). Їх число на сьогодні вже становить більше 316 млн. людей, з них 15-20% випадків трансформується в цукровий діабет. Міжнародна діабетична федерація відмічає ще одну негативну тенденцію – збільшення кількості хворих на цукровий діабет працездатного віку, збільшення кількості хворих серед дітей і підлітків, значною мірою за рахунок діабету ІІ типу.
В Інституті ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України вперше в Україні створено реєстр дітей із прогнозованим розвитком цукрового діабету І типу, що налічує на сьогодні близько 500 пацієнтів від 8 до 15 років з обтяженою спадковістю (цукровий діабет І типу у родичів першої лінії – батьків, братів та сестер).
В основі розвитку цукрового діабету І типу лежить деструкція бета-клітин острівців Лангерганса підшлункової залози, що завершується абсолютною інсуліновою недостатністю. В більшості випадків руйнування бета-клітин має автоімунну природу. При діабеті другого типу організм неспроможний ефективно використати той інсулін, який вже вироблений підшлунковою залозою.
Одним із суттєвих чинників ризику виникнення і патогенезу цукрового діабету є ожиріння. В Україні 53% мешканців мають надлишкову вагу, а кожен третій – ожиріння. Практично у 44% людей ожиріння супроводжується діабетом.
Однією з пріоритетних проблем діабетології є проблема ускладнень серцево-судинної системи при цукровому діабеті. Головна причина смерті хворих – макросудинні ускладнення (інфаркт міокарда, інсульт), які складають 67% від загальних причин смерті.
Основним патогенетичним фактором розвитку серцево-судинних та інших ускладнень цукрового діабету є гіперглікемія – високий рівень цукру в крові. Існує чітка доказова база, що лише компенсація цукрового діабету виступає визначальним фактором їх профілактики. Глікований гемоглобін є інтегративним показником , який віддзеркалює рівень компенсації захворювання. Зниження глікованого гемоглобіну лише на 1% значно зменшує ризик мікро- і макросудинних ускладнень: інфаркту міокарда - на 24%, ураження периферичних судин – на 43%, мікроангіопатій – на 37%, летальність, пов’язану з цукровим діабетом – на 21%.
Цільовий рівень глікованого гемоглобіну має бути персоніфікованим:
7-8% для хворих на цукровий діабет за наявності в анамнезі гіпоглікемії, серцево-судинних ускладнень, супутньої патології;
6,5% для пацієнтів із короткою тривалістю цукрового діабету, відсутністю серцево-судинних ускладнень.
За останні роки в Україні є позитивний досвід зниження частоти випадків діабетичної гангрени та ампутацій.
Надзвичайно актуальною є проблема діабетичної нефропатії. Це ускладнення виникає у 20-30% хворих на цукровий діабет І чи ІІ типу. Третина пацієнтів, що проходять процедуру хронічного діалізу чи оперованих з приводу трансплантації нирок, це хворі на цукровий діабет. Впровадження сучасних методів лікування діабетичної нефропатії дозволить спинити прогресування хронічної хвороби нирок і подовжити додіалізний період життя хворих більше ніж на 20 років.
Одним із найважливіших заходів профілактики ускладнень – навчання хворих методам самоконтролю захворювання. Завдяки програмі «Цукровий діабет» в усіх регіонах України працюють кабінети самоконтролю, де роботу з пацієнтами проводять досвідчені лікарі та медсестри. В Києві такі кабінети працюють в усіх районах міста.
Міністерством охорони здоров’я затверджено протокол лікування хворих на цукровий діабет. Це, безумовно, буде сприяти успіхам ендокринологічної служби.
У виступі Генерального директора ВООЗ Маргарет Чен перед комісією з ліквідації дитячого ожиріння 22 червня 2015 року відзначено важливу рушійну силу в поширенні неінфекційних хвороб – глобалізацію ринків збуту нездорових продуктів харчування і напоїв. Наголошено на важливості прийняття політичних рішень в галузі продовольства, торгівлі, інвестицій, заходів оподаткування. На дорослих людях лежить серйозна моральна відповідальність за здоров’я дітей, адже  ні один з факторів дитячого ожиріння не знаходиться під контролем дитини.
Як повідомив доцент кафедри ендокринології Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця професор О.М.Приступюк, чоловіки з вчасно діагностованим діабетом, при умові виконання певних правил поведінки та харчування, живуть в середньому на півроку більше чоловіків без такого діагнозу. Професор радить в продуктових магазинах купувати їжу, а не згубу. Надмірно солона, жирна, пересмажена їжа, трансгенні жири значно підвищують ризик захворювання. Те ж стосується згубної дії алкоголю, тютюнокуріння. Фізична активність, навпаки, сприяє виділенню адипонектину – речовини, яка  регулює енергетичний обмін організму, запобігає запальним процесам, розвитку атеросклерозу та ожиріння.

 

 

 

Діабет під контролем аптек КП «Фармація»

 http://www.apteka.ua/article/62838 [ #767 (46) 29.11.2010 ]
14 листопада відмічають Всесвітній день боротьби з діабетом (World Diabetes Day). Його було запроваджено в 1991 р. завдяки спільній ініціативі Міжнародної діабетичної асоціації (International Diabetes Federation) та Всесвітньої організації охорони здоров’я (World Health Organization). З 2007 р. Всесвітній день боротьби з діабетом проводиться під егідою ООН. В Україні він відзначається з 1997 р.
Проблема цукрового діабету надзвичайно актуальна для України. За даними Центру медичної статистики, станом на 1 січня поточного року в нашій країні загальна кількість хворих на цукровий діабет становить 1,18 млн осіб, у тому числі 7666 дітей віком до 18 років. Загальна кількість хворих на цукровий діабет I та II типу, які приймають препарати інсуліну, становить 185 978 осіб (15,7%), у тому числі 7546 дітей віком до 18 років (98,4%). Постановою Кабінету Міністрів України вiд 19.08.2009 р. № 877 «Про затвердження Державної цільової програми «Цукровий діабет» на 2009–2013 рр.» визначені шляхи розв’язання цієї проблеми. Серед них удосконалення порядку забезпечення хворих лікарськими засобами та виробами медичного призначення; активізація роз’яснювальної роботи серед населення з підвищення рівня обізнаності з питань профілактики, діагностики та лікування хворих тощо. Аптечні заклади відіграють знач ну роль у вирішенні цих завдань, адже вони забезпечують пацієнтів ліками та виробами медичного призначення.
Усвідомлюючи важливість та актуальність проблеми цукрового діабету, комунальне підприємство (КП) «Фармація» в місті Києві, Головне управління охорони здоров’я та медичного забезпечення спільно з Київським благо дійним фондом «Діабетик» за спонсорської підтримки партнерів: корпорації «Купеческий Дом», ТОВ «Фогт Медікал Логістик», ТОВ «ДМТ-Центр», ТОВ «Мед Ек Сервіс», ТОВ «Елта-Україна», ТОВ «Johnson&Johnson LLC», ТОВ «Рош Україна», ТОВ «АТЛАС МІКРО», організували благодійну акцію, яка нинішнього року тривала з 15 по 19 листопада.
У цей період в 22 аптеках КП «Фармація» Києва з 11:00 до 13:00 усі бажаючі отримали нагоду виміряти рівень глюкози в крові та проконсультуватися з лікарями-ендокринологами. Крім того, відвідувачі аптек мали змогу перевірити масу тіла та рівень артеріального тиску. Спонсорами благодійної акції були надані всі необхідні засоби індивідуального захисту та витратні матеріали, а саме: одноразові рукавички, спиртові серветки, скарифікатори, тест-смужки тощо.
Заходи, що проводилися в рамках цієї акції, в першу чергу спрямовані на профілактику та раннє виявлення захворювання серед населення столиці, оскільки чим раніше пацієнта буде поінформовано про захворювання та призначено адекватне лікування, тим вища ймовірність запобігання розвитку ускладнень, якими так небезпечний цукровий діабет.
Особливістю цьогорічної благодійної акції були як кількість учасників-партнерів, так і число людей, яким небайдуже своє здоров’я. Більше 4 тис. осіб стали учасниками акції «Візьмемо діабет під контроль». Багаторічний досвід щодо відпуску інсулінових препаратів через аптеки КП «Фармація» дав можливість ефективно забезпечувати ними хворих на цукровий діабет.

gg

До списку аптек — учасників акції були включені аптеки, які розміщені в комплексі з лікувально-профілактичними закладами: аптеки № 51; 64; 74, а також віддалені від них — розташовані на житлових масивах: аптеки № 31; 59; 70; 102; 119; 124. Для профілактичного обстеження дитячого населення міста все необхідне було підготовлено в аптеках № 20 (Правобережжя) та № 28 (Лівобережжя).
У ході акції траплялися цікаві випадки. Наприклад, виїзд бригади, яка працювала в аптеці № 79, до старенької, прикутої до ліжка бабусі на її прохання за телефоном; обстеження невеликого підприємства, керівник якого щойно дізнався про акцію в аптеці № 119; незапланована зустріч лікаря із пацієнтом, який перестав контролювати власну хворобу — цукровий діабет — і на своє щастя випадково зайшов до аптеки № 128 та, пройшовши обстеження, дізнався, до чого призвело його безвідповідальне ставлення до власного здоров’я.
Зацікавилися акцією та пройшли контрольні вимірювання й гості столиці — громадяни інших країн. Кількість таких візитів була найбільшою в аптеці № 20, яка знаходиться в історичній частині міста, в районі Андріївського узвозу, та найчастіше відвідується туристами. Студенти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця — майбутні провізори із зацікавленістю відвідали аптеки № 1 та № 16. Сподіваємося, що досвід, який вони отримали під час проведення цього заходу, у майбутньому буде ними впроваджуватися в різних регіонах України.
Під контролем було і здоров’я артистів Національної опери України імені Т.Г. Шевченка, постійних відвідувачів аптеки № 27. Під час акції активно брали участь, в тому числі проводили вимірювання рівня глюкози в крові та артеріального тиску, фармацевтичні працівники аптек № 55 та № 128. Секунди, які відлічував глюкометр під час вимірювання до оголошення результатів, — люди рахували з надією на краще, що в більшості випадків співпадало з їх сподіваннями. Скринінгові вимірювання в кожній аптеці виявляли людей, які не знали про свій підвищений рівень глюкози в плазмі крові та підвищений артеріальний тиск. Майже ніхто з відвідувачів аптек не знав, що такі вимірювання рекомендовано проводити для щорічного контролю за відсутності відхилень від норми.
Ще однією особливістю проведення акції була різноманітність представлених торгових марок засобів вимірювання: глюкометрів, тонометрів, ваг. Споживачі мали можливість отримати цікаву для себе інформацію про вимірювальні прилади індивідуального користування від консультантів торгових марок. Роздавалися інформаційно- просвітницькі матеріали, а волонтери Київського благодійного фонду «Діабетик» ділилися­ власним досвідом щодо способу життя хворих на цукровий діабет.
В аптеках КП «Фармація» завжди наявна інформація про ендокринологічну службу міста та районів, школи медико-соціальної адаптації хворих на цукровий діабет, кабінети діабетичної стопи, громадські організації, що займаються проблемами цукрового діабету. Аптечна довідка КП «Фармація» 407-90-90 постійно надає інформацію мешканцям столиці про благодійні акції КП «Фармація», спрямовані на відповідальне ставлення кожного до свого здоров’я.
Під час акції в усіх учасників була можливість висловити своє ставлення до неї. Багато приємних слів почули організатори заходу, на який щорічно чекають постійні відвідувачі аптек КП «Фармація». Фармацевтичні та медичні працівники, а також всі учасники акції були об’єднані гуманною метою — допомогти та наблизити допомогу до тих, кому вона необхідна. Благодійність єднає фармацевтів, лікарів, виробників, дистриб’юторів, громадські організації, ЗМІ.
Слід зазначити, що КП «Фармація» міста Києва бере активну участь у реалізації низки соціальних програм та акцій, зокрема «Програма профілактики і лікування артеріальної гіпертензії в Україні», програма «Здоров’я киян» на 2003–2011 рр., комплексна програма «Цукровий діабет», а також акціях до Міжнародного дня людей похилого віку, Всесвітнього дня боротьби з інсультом, Дня серця, Всесвітнього дня пам’яті померлих від СНІДу та ін. В аптечній мережі за безкоштовними рецептами лікарів видаються лікарські засоби для пільгових груп населення.
Будемо сподіватися, що добрий приклад для наслідування помітять й інші аптечні установи нашої країни та приєднаються до головного девізу — нести людям здоров’я.

Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»

 

ГОЛОВНА

На початок