16-го грудня в Україні набув чинності Закон №4844 про повну заборону куріння в громадських та на робочих місцях, включаючи приміщення закладів ресторанного господарства.

За новим Законом України № 4844, з 16 грудня 2012 р. заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях та на території навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях об‘єктів культурного призначення та органів державної влади і місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках транспортних засобів. Відводити місця для куріння в цих місцях заборонено.

Штрафи за порушення для підприємців (фізичних та юридичних осіб) складають від 1000 грн. до 10 000 грн., а для фізичних осіб-курців - від 51 до 175 грн.
У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!».

«Міністерство охорони здоров’я України виступило одним із ініціаторів цього Закону, який є ефективним інструментом захисту населення, особливо відвідувачів і працівників закладів ресторанного господарства, від негативного впливу тютюнового диму, - зазначила начальник управління громадського здоров’я МОЗ України Алла Григоренко під час прес-конференції щодо введення в дію Закону №4844. - Головна мета закону - знизити рівень захворюваності від хвороб, спричинених тютюнокурінням (рак легенів, інфаркти, інсульти, бронхіти)», - наголосила чиновниця.

Як зазначає Отто Стойка,головний лікар Київського міського центру здоров’я, головна мета Закону «це сприяти створенню умов для більш здорового перебування у приміщеннях як курців, так і некурців. Тому що при поширенні тютюнового диму його шкідливий вплив посилюється також для курця, він отримує більші концентрації диму, ніж при курінні на вулиці, тим більше, якщо курить не один».

На думку фахівців Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів подолання тютюнової епідемії є одним із пріоритетів державної політики. Тому Державна інспекція з питань захисту прав споживачів України усіляко сприяє реалізації закону №4844 щодо обмеження куріння у громадських місцях. Разом із громадськими організаціями інспекція контролюватимемо виконання закону, оскільки у неї для цього є як повноваження, так і ресурси.

Після закінчення прес-конференції представники Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів разом з представниками громадських організацій здійснили профілактичні візити до барів та ресторанів Києва з метою попередження порушень закону та інформування адміністрації закладів щодо відповідальності за можливі порушення.

А з січня 2013 року в Києві та 10 областях України розпочнеться моніторинг виконання Закону спільно із представниками інспекції, щоб підвищити рівень виконання Закону. «Але Закон буде дієвим, коли кожен із нас активно захищатиме свої права на бездимне середовище і здоров’я», - зауважила Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».
На думку Андрія Скіпальського, голови правління Регіонального центру громадянського представництва «Життя», «закон має пропрацювати мінімум півроку, щоб можна було його об’єктивно оцінювати. Адже тютюнові лобісти спробують «роздмухувати» окремі випадки закриття ресторанів та пояснювати це дією антитютюнового закону. Та ж здоров’я української нації не може бути об’єктом торгу», емоційно висловився активіст антитютюнового руху.

За даними ВООЗ, від викликаних пасивним курінням хвороб, у світі щорічно помирає 600 тисяч некурців, які вимушені дихати тютюновим димом. Щороку від тютюнового диму помирає понад 100 тис. українців, з них більш як 10 % – пасивні курці. Адже тютюновий дим, за даними ВООЗ, містить більше 4000 хімічних речовин, не менш 250 з яких є шкідливими, а більше 50 з них канцерогенні (для прикладу, ДДТ, ацетон, аміак, кадмій, миш’як). Пасивне куріння є причиною бронхітів, пневмонії, приступів астми, інфекцій середнього вуха, синдрому раптової смерті немовлят, серцево-судинних та неврологічних ускладнень тощо.

Захист людей від тютюнового диму - це одна з шести стратегій, які застосовує ВООЗ, щоб побороти поширеність куріння в світі. Україна - одна з країн, яка ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну і має виконувати міжнародні зобов’язання. Відповідно до статті 8 РКБТ країни повинні «захистити своїх громадян від впливу тютюнового диму на робочих місцях, у громадських приміщеннях і транспорті».

Незважаючи на певне зростання тривалості життя в Україні, висока смертність через неінфекційні захворювання, спричинені тютюнокурінням, посилює демографічну кризу. Тому звільнення робочих та громадських місць від куріння в Україні сприятиме виходу із демографічної кризи та поліпшить здоров’я нації.

Нагадаємо, що Україна ратифікувала Конвенцію в 2006 році і тому вільні від тютюнового диму кафе, бари і ресторани це також і виконання міжнародних зобов’язань Україною, а також крок до цивілізованого суспільства. Більшість європейських країн повністю відмовилася від куріння в приміщеннях ресторанів, кафе та барів, зокрема це: Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина, Мальта, Македонія, Словенія. Італія, Туреччина, Болгарія.

Дослідження КМІС вказують на те, що 84% українців підтримують ідею Закону відмови від куріння всередині більшості громадських приміщень, включно з усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами, ресторанами та барами. Київський міський центр здоров’я, очолюваний головним лікарем Отто Стойкою, також сподівається на усвідомлення мешканцями столиці важливості кроку до забезпечення бездимного середовища.
Довідка:

 

ГОЛОВНА

На початок