Лептоспіроз – спільне для людей і тварин небезпечнеінфекційне захворювання, яке викликається мікробами – лептоспірами.
Ним хворіють сільськогосподарські тварини, хутрові звірі, гризуни, собаки. У містах основним носієм інфекції є пацюки. Тварини виділяють лептоспіри з сечою, забруднюючи навколишнє середовище, в тому числі воду і харчові продукти.
У зовнішньому середовищі лептоспіри порівняно малотривкі. При високій температурі в солоній воді морів, озер вони швидко гинуть, а в прісноводних водоймах зберігають життєздатність до 30 діб. У кислому середовищі гинуть моментально.
В організм людини лептоспіри потрапляють через незначні пошкодження шкіри і слизові оболонки порожнини рота, шлунково-кишкового тракту, очей, носа, зовнішні статеві органи.
Спалахи лептоспірозу спостерігаються звичайно в літній час. Із сечею хворих і перехворілих тварин мікроби потрапляють у водойми, де зберігають свою життєдіяльність тривалий час.
Людина може захворіти на лептоспіроз, купаючись у заражених водоймах, вживаючи сиру воду з них або заражені харчові продукти, під час догляду за хворими тваринами чи розбирання їхніх туш, через недотримання правил особистої гігієни.
У холодний період року лептоспіроз у Києві реєструється серед тих, хто доглядає за свиньми, нутріями, бо ж у їхньому обійсті є пацюки. Уражаються цією хворобою також і працівники окремих спеціальностей – сантехніки, працівники м’ясокомбінату, забійних майданчиків, віваріїв.

ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Прихований (інкубаційний) період, хвороби – від шести до двадцяти днів. Початок хвороби раптовий. Хворий може назвати не лише день, а й годину захворювання. Температура підвищується до 38–40 градусів, різка слабість, ломота в усьому тілі, біль у крижах, суглобах, м’язах, нерідко – нудота і блювання. М’язовий біль настільки інтенсивний, що хворий інколи насилу рухається. Часто буває жовтушне забарвлення шкіри і слизових оболонок, носова кровотеча, крововилив під кон’юктиву очей. Ураження нирок виявляється зменшенням кількості сечі аж до її відсутності. Особливо важко проходить захворювання, викликане “пацюковою” лептоспірою.
Захворювання на лептоспіроз може призвести до тяжких наслідків, бо інколи недуга перебігає тяжко, з ускладненнями на нирки, печінку, очі.
При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою хвороба нерідко приводить до смерті. Смерть частіше настає від гострої ниркової недостатності.
Лептоспіроз від людини до людини не передається.

ПРОФІЛАКТИКА ЛЕПТОСПІРОЗУ
Величезне значення в профілактиці лептоспірозу має захист водойм від можливих забруднень продуктами життєдіяльності сільськогосподарських тварин та гризунів.
З метою профілактики лептоспірозу проводиться знищення гризунів. Необхідно знищувати пацюків та мишей, захищати продуктові склади, комори, житло, інші об’єкти від проникнення всередину них гризунів. Харчові відходи слід збирати в герметичне закриті ємкості.
Перебуваючи в заболочених місцевостях, на риболовлі чи полюванні, доглядаючи за хворою худобою, слід особливо ретельно виконувати правила особистої гігієни, взувати гумові або кирзові чоботи, надягати рукавиці.
Бажано відмовитися від прогулянок босоніж у заболочених місцевостях.
Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран.
У Києві щорічно реєструються випадки зараження людей на березі р. Десенки, що у Ватутінському районі міста біля Московського мосту.
Якщо запобігти зараження не вдалося—тільки своєчасне звернення за медичною допомогою врятує ваше життя.
Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням!

Головна

На початок