Рак молочної залози

 

По розрахункам статистиків, вибирати метод лікування рака молочної залози протягом життя будуть змушені 3% жінок. Рак молочної залози в нашій країні, як і у всіх промислово розвитих країнах - найчастіша злоякісна пухлина в жінок. По частоті захворюваності рак молочної залози вийшов на перше місце, випередивши не тільки рак шийки матки, але і рак шлунка, рак легені й інші пухлини, що зустрічаються у жінок та чоловіків.

    Пам'ятайте: пухлини і навіть рак грудей цілком виліковуються, особливо, якщо ви звернулися до фахівця на ранній стадії!

Хто частіше хворіє на рак молочної залози?

    У жінок молодше 25 років рак молочної залози практично не зустрічається. Низький ризик мають жінки, що перенесли видалення яєчників до 30 років. До групи підвищеного ризику відносяться жінки зі спадкоємною і сімейною схильністю, у яких хворіли матері чи сестри. При двосторонній пухлині ризик у найближчих родичок зростає в дев'ять разів. Частіше занедужують жінки що неродили, що переривали вагітність чи мали першу вагітність після 35 років. У самотніх жінок захворюваність у два рази вище, ніж у заміжніх. Мастопатія, фіброаденома й інші захворювання молочних залоз з посиленим ростом кліток підвищують ризик у 1,5-3,5 рази. До факторів ризику відносяться також ранній початок місячних і пізня менопауза, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба й ожиріння, систематичне паління і вживання алкоголю.

Як знизити імовірність захворювання?

    Відомо, що з десяти виявлених у молочній залозі змін дев'ять виявляють самі жінки!

    Як проводити самообстеження? aa(видеоролик, 10 Mb)

    Кращий час для самообстеження - перший тиждень після закінчення місячних, коли молочна залоза найбільше розм'якшена. Робіть це щомісяця (або хоча б раз у 2-3 місяця). Жінкам, що знаходяться у менопаузі, необхідно вибрати один із днів місяця, наприклад, перше число.

    Треба звернути увагу на нижню білизну, що стикається з молочними залозами. Незначні виділення із соска можуть залишатися непоміченими, але будуть залишати на бюстгальтері плями: жовті, бурі, червонуваті, водянисті чи зеленуваті.

    При огляді сосків необхідно визначити, чи немає змін їхньої форми і кольору, чи не утягнені, чи не мокнуть, чи немає виразок або тріщин.

    При огляді шкіри відзначаються зміни кольору, наявність почервонінь усієї поверхні чи окремих ділянок, висипки, попрілості, змін, що нагадують "лимонну кірку". Необхідно визначити, чи добре шкіра збирається в складку і чи не утворить желобок на випнутій ділянці при здавлені пальцями, чи немає набрякань, утягнутості, виразок, ділянок зморщеної шкіри. При огляді перед дзеркалом звертають увагу на форму і розмір молочних залоз (чи немає збільшення або зменшення в розмірах, нерівності поверхні), чи розташовані залози на одному рівні (рівномірно чи піднімаються при підйомі і закладі рук за голову, чи немає фіксації однієї з них, підтягнутості верх чи убік). Повторюють огляд залоз при поворотах праворуч і ліворуч.

    Методика огляду:

    При пальпації молочних залоз відзначають, які вони на дотик, і запам'ятовують ці відчуття. Оскільки молочні залози мають дольчату будівлю, під пальцями буде відчуватися визначена зернистість чи тягнучисть, що не є ознакою захворювання.

http://www.womenhealth.dsmu.edu.ua/infoline/rak3.htm

ГОЛОВНА

Статеве виховання

На початок