«Страшні картинки» на пачках сигарет в Україні з’являться восени 2012 року

19 січня 2011 року Кабінет Міністрів України ухвалив перелік картинок і піктограм, які будуть друкуватися на пачках сигарет в Україні, проте лише 29 березня текст Постанови КМУ № 306  з’явився на сайті Кабміну. На картинках, які затвердив Кабмін, зокрема, будуть зображені уражені раком легені хворого, чоловік за ґратами з сигарет, труп людини та інші наслідки куріння. Під картинками будуть розміщені текстові повідомлення: «Куріння викликає рак легень», «Куріння викликає залежність від тютюну – не починайте курити», «Курці вмирають рано», «Куріння викликає старіння шкіри», «Куріння знижує здатність жінок народжувати дітей», «Куріння руйнує артерії, викликає серцеві напади й інсульт» «Куріння може викликати повільну та болісну смерть», «Куріння під час вагітності завдає шкоди вашій дитині», «Куріння пошкоджує сперму і може призвести до імпотенції», «Відмова від куріння значно зменшує ризик небезпечних серцевих захворювань і захворювань легенів».

«Коли Постанова  № 306, буде, нарешті, офіційно опублікована в урядовому виданні, почнеться відлік 18 місяців, коли нові попередження набудуть чинності. Це означає, що приблизно з 30 вересня 2012 року виробникам та імпортерам буде заборонено постачати на ринок тютюнові вироби з старими попередженнями про здоров’я, – каже Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. – Проте їх ще можна буде продавати у магазинах. Виходячи з наявного досвіду, перші пачки з новими попередженнями з’являться влітку 2012 року».

«Картинки не відклякнуть закоренілих курців, але зменшують спокусливість сигарет  для молоді та жінок. – каже Андрій Скіпальський, Голова Правління Регіонального центру громадянського представництва «Життя». – Якщо зовнішній вигляд пачки сигарет  викликає огиду, менше людей, особливо серед дівчат, розпочинають курити. Упаковка сигарет та її дизайн – це ефективний метод рекламування.  Курець, який викурює 20 сигарет на день, більше 7 тисячі разів на рік дивиться на пачку, бренд, картинку. Ми бачимо, що тютюнові компанії досі успішно використовували пачку для створення ілюзії, що сигарети – це не шкідлива наркотична залежність, а  сучасний та гламурний продукт. Нарешті цьому буде покладено край».

Довідка
«Страшні картинки» друкуються на пачках вже в 39 країнах світу. В Європі – це Великобританія, Бельгія, Швейцарія, Туреччина, Румунія, Латвія.  З 20 квітня попереджувальні картинки з’являться у Франції.
Першою країною, яка в 2001 році запровадила графічні попередження на тютюнових пачках, була Канада. Це стало однією з причин того, що поширеність щоденного куріння в країні за останні 10 років зменшилася з 19% до 13%. Найбільші за розміром попередження з малюнками (80% поверхні пачки) запроваджені в Уругваї, і це, разом з іншими заходами, також сприяло зменшенню поширеності куріння в цій країні.
Верховна Рада України ухвалила Закон №1512-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» ще 11 червня 2009 року.

В Прикінцевих положеннях Закону вона зобов’язала Кабінет Міністрів України у тримісячний термін з дня опублікування затвердити кольорові малюнки і піктограми, що входять до додаткових медичних попереджень, на упаковці тютюнових виробів. Проект зазначеної Постанови було розглянуто та узгоджено всіма зацікавленими міністерствами та відомствами. Проект тричі (30 червня, 28 липня та 22 листопада 2010 року) виносився на розгляд на засіданні Кабінету Міністрів, але Постанову так і не було ухвалено.

Загалом, за даними Київського міжнародного інституту соціології, поширеність куріння в Україні зменшилася з  41% у 2005 році до 29% у 2010 році.

Контактна особа:
Борисяк Дар’я,
Прес-центр Коаліції громадських організацій
«За вільну від тютюнового диму Україну»
044 278 48 95
095 828 13 38
d.borysiak@krasni.com.ua

 

ГОЛОВНА

На початок