Всесвітній день боротьби проти раку 2017:
у центрі уваги – рання діагностика

Незважаючи на всі зусилля в області профілактики, раннього виявлення та лікування, в період з 2000 до 2015 року смертність від раку в Європейському регіоні зросла на 6,6%. З нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку ВООЗ публікує методичні настанови з питань раннього виявлення онкологічних захворювань.

Тягар онкологічних захворювань у Європейському регіоні ВООЗ продовжує збільшуватися, спричиняючи величезні фізичні, емоційні та фінансові втрати для громадян, сімей, суспільства та систем охорони здоров’я. Попри всі зусилля в області профілактики, раннього виявлення та лікування, в період з 2000 до 2015 року смертність від раку в Європейському регіоні зросла на 6,6%. Водночас низка країн – в тому числі Білорусь, Данія, Ізраїль, Ірландія, Люксембург, Норвегія, Великобританія, Таджикистан, Туркменістан, Туреччина, Чеська Республіка, Швейцарія та Швеція – домоглися зниження смертності від раку, що загалом свідчить про досяжність цієї мети. Наприклад, у Люксембурзі показники смертності знизилися на 16%, а у Норвегії та Туреччині – на 11%.
Боротьба проти раку через профілактику, ранню діагностику та ефективне лікування
Як свідчить приклад кількох країн, збільшення інвестицій в заходи з профілактики може мати досить значний ефект. У період між 2000 і 2012 роками, коли в 17 країнах Регіону поширеність раку зросла більш ніж на 30%, низка інших країн зі значними інвестиціями в профілактику змогли запобігти зростанню поширеності раку або навіть повернути її назад.
Однак, слід відмітити, що профілактика – не єдиний спосіб боротьби проти раку. Не менш важливими є раннє виявлення та ефективне лікування. Хорошим прикладом результатів, яких можна досягнути за допомогою ефективного ведення захворювань, є Туреччина: незважаючи на різке зростання розповсюдженості раку в країні у період з 2000 до 2010 рр., смертність від нього знизилася на 16% саме завдяки ранній діагностиці та ефективному лікуванню.
Програми ранньої діагностики як економічно ефективний спосіб швидко скоротити смертність від раку
З нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку 4 лютого 2017 р., ВООЗ публікує методичні рекомендації з питань раннього виявлення раку, в якому особливу увагу приділено впровадженню програм ранньої діагностики.
Існують дві окремі стратегії в області раннього виявлення раку:
1. рання діагностика, метою якої є виявлення симптоматичних випадків раку на якомога більш ранній стадії;
2. скринінг, метою якого є виявлення раку у (на перший погляд) здорових людей, до появи симптомів хвороби.
Нова настанова ВООЗ допоможуть особам, відповідальним за планування у охороні здоров’я, зрозуміти різницю між цими стратегіями, можливість їх застосування до різних типів раку, а також необхідні умови для їхньої реалізації, результати, вартість та наслідки. Усе це дозволить максимально ефективно застосовувати ці стратегії на практиці. У Європейському регіоні спостерігається тенденція, коли країни починають інвестувати в програми скринінгу, не забезпечивши при цьому ефективних механізмів ранньої діагностики.  У настанові йдеться про те, чому такий підхід не є ефективним з точки зору витрат та результатів, та як відсутність міцної бази для діагностики та лікування може серйозно зашкодити програмам скринінгу, особливо – щодо раку молочної залози та  ободової і прямої кишок.
Ефективні заходи, що дозволяють рятувати життя людей
Пізня діагностика раку та неможливість забезпечити необхідне лікування призводять до незліченних випадків смерті та зростання інвалідності. Заходи з боротьби проти раку повинні перш за все бути направлені на створення комплексних систем охорони здоров’я, для яких пріоритетами будуть високоефективні та раціональні з точки зору витрат інтервенції. Кожна смерть від раку – це трагедія і для сім’ї, і для суспільства. Створення ефективних програм ранньої діагностики та лікування раку дозволить врятувати чимало життів та знизити індивідуальні, суспільні та економічні витрати, пов’язані з лікуванням раку. 

 

ГОЛОВНА

На початок