WE CAN Horizonal Red hands I Can Horizontal Blue hand

Всесвітній день боротьби з раком – 4 лютого 2017 року

Девіз трирічної кампанії 2016-2018 років: «Ми можемо. Я можу»

Щорічно 4 лютого ВООЗ і Міжнародне агентство з вивчення раку (IARC) за підтримки  Міжнародного союзу з контролю над раком (UICC) вже багато років організують кампанії профілактику раку, усвідомлення ризиків захворювання, підвищення якості життя хворих. Всесвітні дні боротьби з раком у 2016-2018 роках присвячуються можливостям суспільства і окремо кожної людини попереджати злоякісні новоутворення. Організатори рекомендують 4 лютого влаштувати в громадах веселі свята, вивільнити день для радісних подій, з’їсти морозиво на сніданок, подякувати всім помічникам. Існують різні символи для сприяння у боротьбі з різними видами раку. Наприклад, рожева стрічка символізує обізнаність у питаннях ризиків раку молочної залози, оранжева стрічка – дитячих форм раку. Квітку нарцису Американське онкологічне товариство сприймає як символ надії на те, що рак у майбутньому не буде загрожувати життю людей.
Країни з низьким та середнім рівнем прибутків населення в більшій мірі страждають від злоякісних хвороб. Це має велике значення для прийняття в складних умовах ефективних управлінських рішень та здійснення пріоритетних заходів у задоволенні профілактичних та лікувальних потреб людей.
У місті Києві поряд зі звичними лікарськими профілактичними оглядами вже багато років практикується проведення масових заходів профілактики раку з безкоштовними оглядами населення і консультаціями фахівців. Це огляди лікарів-гінекологів, мамологів, дерматологів, проктологів, фахівців з діагностики. У 2016 році серед 6273 оглянутих виявлено 96 осіб із злоякісними новоутвореннями, 131 пацієнт був направлений на додаткове обстеження.
Третина випадків смерті від раку обумовлена п’ятьма факторами ризику, які пов’язані з харчуванням і поведінкою людей – це високий індекс маси тіла (ожиріння), недостатні рівні фізичної активності і споживання овочів та фруктів, тютюнокуріння, зловживання алкоголем. 
Вживання тютюну залишається провідною причиною смерті, яку можливо попередити. Згідно даним нової доповіді ВООЗ та Національного Інституту Онкології США (2016), в світі налічується 1,1 мільярда курців у віці 15 років і старших, більшість з них живуть в країнах з низьким і середнім рівнем прибутків, майже чверть мільярда курців живуть у злиднях.
Алкоголь вживає більше половини населення планети, хоча між країнами та в межах країн спостерігаються значні відмінності.  В багатьох частинах світу це один з елементів соціально-культурного життя. Проте, алкоголь є токсичною психоактивною речовиною, яка може викликати залежність і спричиняти серйозні захворювання - серцево-судинні, цироз печінки, деякі форми раку. Немає даних щодо порогу вживання відносно ризику захворіти. За оцінками, алкоголь призводить до 2,5 млн. випадків смертей щорічно.
Здорове харчування. Переїдання викликає порушення в роботі мозку. Надлишок калорій активує в мозку особливу систему, пов’язану із забезпеченням імунітету. Активована по «хибній тривозі», система виділяє сполуку, яка викликає в організмі хронічне запалення. В результаті розвиваються хвороби, пов’язані з ожирінням, в тому числі злоякісні новоутворення, серцево-судинні хвороби і діабет. От чому надмірна вага сприяє захворюванням. Рівень ожиріння стрімко зростає. Близько половини мільярда людей на сьогодні страждають ожирінням і втроє більше – мають надлишкову вагу тіла. Проблема настільки серйозна, що Генеральна Асамблея ООН проголосила період до 2025 року десятиріччям дій з проблем харчування. З метою профілактики неінфекційних захворювань рекомендовано знизити споживання насичених жирів, цукру та солі, їсти більше овочів та фруктів, слідкувати за вагою тіла з раннього віку.
Ініціатива боротьби з ожирінням має бути підкріплена створенням здорового навколишнього середовища та умов для фізичної активності з раннього віку. Відсутність фізичної активності є четвертим за значимістю фактором ризику всіх випадків смерті. Це 1,9 мільйона втрачених життів на рік.
Вакцинація від вірусу папіломи людини (ВПЛ) дівчаток-підлітків старше 12 років до початку статевого життя є фактично єдиним прикладом попередження онкологічного захворювання – раку шийки матки методом вакцинопрофілактики. Вірус папіломи людини передається від людини до людини статевим шляхом. У 2008 році Нобелівська премія в галузі медицини і фізіології присуджена професору Центру ракових досліджень у Німеччині Харольду цур Хаузену за визначення ролі онкогенних штамів ВПЛ в розвитку раку шийки матки та успішне впровадження вакцини проти ВПЛ в практику охорони здоров’я. Наслідком відкриття стали масові профілактичні програми вакцинації, які на сьогодні реалізовані в багатьох країнах світу. Ефект від вакцинації спостерігається при охопленні нею 70% населення. Регулярний скринінг шийки матки знижує смертність від хвороби в популяції на 80%. В Україні щоденно від раку шийки матки помирає 6 жінок, щорічно він виявляється у приблизно 5 тисяч жінок, у кожної п’ятої жінки діагностуються задавнена форма хвороби. В Україні вакцинація від папіломавірусу відноситься до рекомендованої.
Проблему переродження родимок в меланоми підняла головний лікар Інституту дерматології і косметології професор Ольга Богомолець. Увага громадськості сконцентрована на необхідності уважного ставлення батьків до родимок у дітей, а також небезпечних проявах переродження родимок у дорослих людей в меланому, смертність від якої дуже висока. Рекомендовано запам’ятати просте слово АКОРД, де: А – асиметрія, К – край, який має бути рівним, О – окрас бажано однорідний, поява темно-коричневого, червоного, сірого, білого кольору – третій прояв переродження. Р – розмір, чим більше родимка, тим більше ризик. Д – динаміка, поява тріщинок, кірочок. Чим більше ознак переродження, тим вище вірогідність появи меланоми. Це захворювання слід відрізняти від також небезпечного раку шкіри. Перший прояв раку шкіри – рожева пляма з лущенням, головним чином на обличчі, яка не зникає декілька місяців.
Слід нагадати, що невеликі дози ультрафіолетового опромінення корисні для людей, відіграють велику роль у виробленні вітаміну Д. Але часте користування сонцем, сонячні опіки в дитинстві можуть нанести непоправної шкоди і призвести до розвитку раку шкіри в майбутньому. Слід виконувати прості правила поводження на сонці: уникати сонця в період з 10 до 16 години, укриватися в тіні, пам’ятаючи, що це не забезпечує абсолютного захисту, носити захисний одяг, широкополі шляпи, темні окуляри, користуватись сонцезахисним кремом широкого спектру дії з сонцезахисним фактором 15 і вище, наносити його повторно кожні 2 години або після роботи, плавання, ігор, вправ на вільному повітрі. Крем не використовують для збільшення тривалості перебування на сонці. Необхідно уникати салонів для засмаги. Кушетки-солярії наносять шкоду шкірі і незахищеним очам, краще не користуватись ними зовсім. Дітей рекомендовано захищати особливо, а малюки до трьох років мають завжди залишатися в тіні, батькам не слід взагалі брати їх на пляж.
З питань позбавлення від тютюнокуріння, тематичних лекцій та оздоровчих заходів в установах та на підприємствах можна звернутись в Київський міський Центр здоров’я Департаменту охорони здоров’я за адресою: вул. Кирилівська (Фрунзе), 103-А, територія Київської міської психіатричної лікарні ім. І.П.Павлова, поліклінічний корпус, окремий хід навпроти Приймального відділення лікарні. Телефони 468-06-47, 468-06-48.

Головний лікар                                                             О. Стойка
Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок