World Blood Donor Day 2017

Всесвітній день донора крові

Тема: «Не чекайте, поки станеться катастрофа. Здавайте кров. Здавайте зараз. Здавайте часто»

09 червня 2017 року Товариство Червоного Хреста в місті Києві та Київський міський центр крові проводять День донора для співробітників Подільської районній державній адміністрації та всіх бажаючих у Медико-соціальному Центрі Товариства Червоного Хреста за адресою: Контрактова площа, 12
 Забір крові здійснюватиметься з 09.30 до 13.00.
13 червня 2017 року Заслужених донорів України, які мешкають в місті Києві, активістів донорського руху привітає зі святом  у Колонній Залі Київської міської державної  адміністрації заступник Київського міського голови
Поворозник Микола Юрійович

Всесвітній день донора крові – міжнародний день, започаткований у травні 2005 року в ході 58-ї сесії Всесвітньої Асамблеї охорони здоров’я (Резолюція WHA 58.13). 14 червня 1868 року народився австрійський імунолог Карл Ландштейнер, який у 1930 році був нагороджений Нобелевською премією за відкриття груп крові, що дозволило зробити переливання крові рутинною медичною процедурою. День 14 червня був спільно обраний ВООЗ, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста, Міжнародним товариством переливання крові і Міжнародною федерацією донорів крові як Всесвітній день донора крові. Це день загальної шани і вдячності людям, які, добровільно і безкоштовно здаючи кров, рятують мільйони життів.
Щорічно обирається країна, яка організує проведення глобального заходу, який знаходиться в центрі уваги міжнародної інформаційної кампанії з пропаганди Всесвітнього дня донора. В цьому році такою країною стане В’єтнам, а супровід забезпечить Національний Інститут Гематології і Гемотрансфузії. У 2017 році кампанія сфокусована на донорстві під час надзвичайних ситуацій, стихійних лих та катастроф. У кризисній або надзвичайній ситуації природно виникає питання: «Що робити? Як я можу допомогти?». Слоган кампанії 2017 року відповідає на ці питання: «Не чекайте, поки станеться катастрофа. Здавайте кров. Здавайте зараз. Здавайте часто». Микола Амосов казав: «Усвідомлення того, що на цій землі ходить людина, здоров’я якої ми можемо зберегти, а то й життя їй врятувати, дорогого коштує». Тому в першу чергу донорами стають люди, які за покликом душі хочуть подарувати хворим і постраждалим частинку себе, свого здоров’я.
В Україні донори, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу «Почесного донора України», а почесне звання «Заслужений донор України» отримують донори, які безоплатно здали кров та її компоненти більше 100 разів.
За даними директиви Європейського Парламенту, наявність 40-60 донорів на одну тисячу населення може забезпечити будь-яку країну кров’ю і її компонентами.  В Україні цей показник за останні десятиріччя суттєво знизився і становить зараз 14-15 донорів на одну тисячу населення.
Банк донорської крові міста Києва знаходиться в Київському міському центрі крові (вул. М.Берлинського, 12). Тут допомагають пацієнтам, які потрапили в аварію, отримали небезпечні травми, опіки; жінкам, яким планується проведення Кесарського розтину, пацієнтам з інфекційним сепсисом, гемофілією, лейкемією; тим, хто потребує трансплантації кісткового мозку або оперативного втручання при кишковій непрохідності. Київський міський центр крові, незважаючи на всі складнощі з матеріальним та фінансовим становищем, забезпечує  потреби пацієнтів столиці в крові та її компонентах. За 5 місяців 2017 року було заготовлено 2650 л крові від 5943 донорів. Вся кров була обстежена та видана в 303 м. Києва. Заготовлено 378 доз тромбоконцентрату для онкогематологічних хворих, 100 доз кріопреципітату для хворих на гемофілію.
Завдяки донорам крові пологодопоміжні заклади столиці повністю забезпечені цільною донорською кров’ю та її продуктами. На випадок непередбачуваних обставин Київський міський центр крові має запас, який  постійно оновлюється.
Здавати кров донор може один раз на два місяці при умові, що він не має хронічних захворювань, не було порожнинних оперативних втручань, нормальний зір. Донором не може бути людина, яка бувала в країнах, ендемічних з малярії. Перелік протипоказань доволі широкий. В ньому і захворювання шлунково-кишкового тракту, хвороби серця, бронхіальна астма. Активні донори крові проходять медичні обстеження декілька разів на рік. Донорська кров обов’язково досліджується на чотири інфекції – гепатити В і С, сифіліс і ВІЛ. Високі стандарти якості обумовлюють певний дефіцит крові, плазми та препаратів, що з неї виготовляються.
Напередодні здачі крові ні ввечері, ні з ранку не можна їсти нічого молочного і жирного. Бажано з’їсти кашу на воді, випити чаю. Можна каву, але без молока. Легкий сніданок повинен бути обов’язково. Тому що здача 450 мл крові – це крововтрата, яка потребує відновлення сил.
Сімдесята сесія Всесвітньої організації охорони здоров’я у квітні цього року розглянула «Принципи донорства та використання крові, її компонентів та інших медичних продуктів людського походження». Цього потребували етичні питання, пов’язані з постарінням населення, збільшенням тягаря хронічних хвороб, необхідністю справедливого доступу всіх людей до медичної допомоги.

О. Стойка, Л. Заневська,
Н. Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок