Всесвітній день медичних сестер – 12 травня 2018 року

 

На долю медичних сестер і акушерок припадає близько 50% глобальних трудових ресурсів охорони здоров’я. Середній медичний персонал відіграє важливу роль у галузі зміцнення здоров’я, профілактики хвороб і надання медико-санітарної допомоги на рівні первинних медичних закладів і окремих громад. Медсестри виконують численні функції: здійснюють персональний догляд і лікування, працюють з родинами і групами людей, виконують заходи інфекційного контролю. Медсестри часто бувають першими, а іноді і єдиними спеціалістами, до кого звертаються люди, і якість їх початкової оцінки, догляду і лікування набуває життєво важливого характеру. Як члени своїх місцевих громад вони добре знають культуру, традиції, сильні і слабкі сторони своїх товариств, можуть розробляти і здійснювати ефективні заходи для задоволення потреб пацієнтів і їх сімей.
На початку 2018 року у світі розпочато кампанію «Сестринська справа сьогодні», партнером якої виступає ВООЗ. Метою трирічної кампанії є покращення здоров’я людей у світі шляхом підвищення статусу і престижу сестринської справи, демонстрації переваг зміцнення цієї галузі і надання медсестрам можливостей для максимального розширення їхнього внеску у забезпечення загального охвату послугами охорони здоров’я. В найближчі роки медсестри будуть відігравати критично важливу роль у покращенні показників здоров’я.
Інвестиції у формування медсестринського та акушерського персоналу економічно вигідні. У докладі Комісії високого рівня ООН з питань зайнятості відмічається, що інвестиції в освіту і створення робочих місць у секторі охорони здоров’я і соціальної сфери забезпечують потрійну віддачу у вигляді покращених показників здоров’я, глобальної безпеки і економічного росту.
У світі 70% трудових ресурсів охорони здоров’я і соціального сектора складають жінки (у порівнянні з 41% в усіх сферах зайнятості). Значна доля жіночого персоналу представлена медсестрами та акушерками.
Існує глобальна нестача медсестер і акушерок, особливо у Південно-Східній Азії та Африці. Згідно прогнозам ВООЗ, до 2030 року виникне потреба ще у 9 мільйонах таких фахівців.
Зараз лікарні Києва також відчувають нестачу сестринських кадрів. В системі Департаменту охорони здоров’я кількість середнього медичного персоналу у 2016 році складала 18871 особу, у 2017 році – вже на 157 осіб менше. Така тенденція спостерігається вже декілька років. Забезпеченість середнім медичним персоналом у столиці на 10 тисяч населення у 2016 році становила 64,9 (в Україні – 79,62), у 2017 році – 63,82. Десять років тому кількість середніх медичних працівників у місті Києві становила 20444 працівника, забезпеченість дорівнювала 74,84.
ВООЗ закликає країни зміцнювати сестринську та акушерську справу шляхом прийняття ряду заходів, включаючи використання досвіду і знань медсестер і їх залучення до розвитку кадрових ресурсів охорони здоров’я. У стратегії розвитку сестринської та акушерської справи на 2016-2020 роки ВООЗ пропонує зацікавленим сторонам впровадити чотири напрямки діяльності для забезпечення доступних, прийнятних, якісних і безпечних сестринських та акушерських послуг:
- підготовка освічених, компетентних і мотивованих трудових ресурсів в рамках чуттєво реагуючих систем охорони здоров’я на всіх рівнях і в різних умовах;
- забезпечення ефективного лідерства, управління і стратегічного керівництва;
- максимальне розширення можливостей і потенціалу медсестер і акушерок на основі безперервного підвищення професійної кваліфікації;
- мобілізація політичної волі для здійснення інвестувань для формування ефективних, основаних на фактичних даних, медсестринських і акушерських служб.
У місті Києві медсестринський персонал для закладів охорони здоров’я готують чотири Вищих навчальних заклади:
«Перший Київський медичний коледж», вул. Мельникова, 14;
«Київський медичний коледж ім. П.І.Гаврося», вул. Академіка Білецького, 16;
«Київський медичний коледж №3», вул. Привокзальна, 14/2;
«Київський міський медичний коледж», вул. Братиславська, 5.
Сподіваємось, що впровадження медичної реформи в Україні підвищить статус і престиж сестринської справи, мотивацію середнього медичного персоналу до закріплення на робочих місцях, ефективного виконання своїх професійних обов’язків. Згідно роз’яснень Міністерства охорони здоров’я України, в ході реформи «вартість роботи усіх медичних працівників, які візьмуть участь у наданні медичних послуг, буде закладена в тариф надання спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної послуги. Національна служба здоров’я України буде сплачувати кошти за надані послуги безпосередньо медичному закладу, а той, у свою чергу, оплатить з цих грошей роботу медичних працівників, у тому числі середнього та молодшого медперсоналу - медичних сестер, фельдшерів тощо».

Твитнуть
ГОЛОВНА

На початок