Всеукраїнський день діагностики меланоми – 13 квітня

Безкоштовні лікарські огляди для своєчасної діагностики злоякісних новоутворень шкіри будуть організовані 13 квітня у 19 закладах охорони здоров’я міста Києва. Перелік закладів розміщено на сайті Департаменту охорони здоров’я: health.kievcity.gov.ua

Меланома – злоякісна пухлина м’яких тканин. Частіше всього локалізується у шкірі і утворюється з пігментних клітин – меланоцитів.
Вперше пухлину описав у 1806 році французький лікар і анатом Рене Лаеннек, відомий також як винахідник стетоскопа – трубки для прослуховування органів грудної клітини. Наприкінці 19 століття було висунуте припущення про можливий вплив сонячного опромінення на розвиток злоякісних  новоутворень шкіри. І тільки у 2009 році ВООЗ визначила ультрафіолет як канцерогенний фактор.
Рівень захворюваності на меланому шкіри значно відрізняється в різних країнах. Наприклад в Китаї він становить 0,6 на 100 тис населення; в ЮАР – 4,5; Південній Америці (Аргентина, Бразилія) – 1,3 - 1,4; Італії – 2,8; Україні – 5,1; Швеції – 5,8; США – 14,3. Найвищий рівень захворюваності в Австралії – 34,9.
Меланома виявляється рідше, ніж інші форми раку шкіри. Проте це захворювання значно небезпечніше, особливо якщо не виявлено на ранній стадії. Меланома викликає більшість (75%) смертей, пов’язаних з раком шкіри. За даними ВООЗ, щорічно діагностується близько 160 тисяч нових випадків меланоми, а помирають від цієї страшної хвороби 48 тисяч людей. В Україні захворюваність на меланому займає шістнадцяте місце у структурі злоякісних новоутворень. Лікування хворих на меланому шкіри – дуже серйозна і актуальна проблема. Це обумовлено суттєвим щорічним приростом захворюваності, особливо за останні 30 років, агресивністю протікання хвороби у порівнянні з іншими формами раку шкіри.
Провідне місце у вирішенні проблеми ефективної профілактики займають принципи ранньої діагностики. Якщо меланому виявлено на ранній стадії, можливе одужання. Недостатня інформованість населення підтримує високі показники захворюваності. Загальноєвропейська кампанія «Євромеланома», яка охопила і Україну, покликана забезпечити кожну людину інформацією щодо протидії хворобі.
Глобальний проект Skin Checker, запущений у 2015 році, націлений на навчання людей самостійній перевірці шкіри для виявлення її змін – плям або ущільнень. Використовується простий метод ABCDE, офіційно визнаний у дерматології. Кожну родимку потрібно оцінити по п’яти критеріям:
Asymmetry – асиметрія;
Border Irregularity – нерівний край;
Color – неоднорідне забарвлення;
Diameter – діаметр більше 6 міліметрів;
Е – ріст або зміни родимки.
Головний лікар Інституту дерматології і косметології професор Ольга Богомолець, яка в Україні підняла проблему переродження родимок в меланоми, рекомендує для використання метода запам’ятати просте слово АКОРД, де: А – асиметрія, К – край, який має бути рівним, О – окрас, бажано однорідний, поява темно-коричневого, червоного, сірого, білого кольору – третій прояв переродження. Р – розмір, чим більше родимка, тим більше ризик. Д – динаміка, поява тріщинок, кірочок.
Чим більше ознак переродження, тим вище вірогідність появи меланоми. Це захворювання слід відрізняти від раку шкіри. Перший прояв раку шкіри – рожева пляма з лущенням, головним чином на обличчі, яка не зникає декілька місяців.
Слід нагадати, що невеликі дози ультрафіолетового опромінення корисні для людей, відіграють велику роль у виробленні вітаміну Д. Але часте користування сонцем, сонячні опіки в дитинстві можуть нанести непоправної шкоди і призвести до розвитку раку шкіри в майбутньому. Слід виконувати прості правила поводження на сонці: уникати сонця в період з 10 до 16 години, укриватися в тіні, пам’ятаючи, що це не забезпечує абсолютного захисту, носити захисний одяг, широкополі шляпи, темні окуляри, користуватись сонцезахисним кремом широкого спектру дії з сонцезахисним фактором 15 і вище, наносити його повторно кожні 2 години або після роботи, плавання, ігор, вправ на вільному повітрі. Крем не використовують для збільшення тривалості перебування на сонці. Необхідно уникати салонів для засмаги. Кушетки-солярії наносять шкоду шкірі і незахищеним очам, краще не користуватись ними зовсім. Дітей рекомендовано захищати особливо, а малюки до трьох років мають завжди залишатися в тіні, батькам не слід взагалі брати їх на пляж.
Не рекомендується заклеювати родимки пластиром, у разі їх травмування необхідно негайно звертатись до лікаря-дерматолога.
Сучасні методи діагностики дозволяють своєчасно виявити злоякісні новоутворення шкіри. Будьте уважні до себе, регулярно проводьте самостійний огляд свого тіла.

Головний лікар                                                         О. Стойка

Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок