Всесвітній день здоров’я - 7 квітня 2018 року

Тема: «Загальне охоплення послугами охорони здоров’я»

22 січня цього року у Женеві Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейєсус у своєму виступі під час проведення 142 сесії Виконавчого комітету ВООЗ закликав країни зробити все необхідне для загального охоплення населення світу послугами охорони здоров’я. У цьому році це стане темою Всесвітнього дня здоров’я. Країною, у якій будуть проводитись офіційні заходи святкування, буде Шрі-Ланка, яка відмічає 70-річчя своєї незалежності. Немає більш вдалого місця, тому що на протязі багатьох років послуги охорони здоров’я населенню Шрі-Ланки надаються безкоштовно.
За словами Генерального директора ВООЗ, не менше половини світового населення не мають доступу до головних послуг охорони здоров’я і майже 100 мільйонів людей щорічно опиняються за межею бідності із-за необхідності сплачувати медичні послуги за рахунок власних коштів, і цьому треба покласти край.
У цьому році виповнюється 40 років Алма-Атинської декларації про первинну медико-санітарну допомогу (ПМСД) і це дає ВООЗ змогу нагадати урядам країн-членів, що первинна допомога, орієнтована на інтереси людей, має лежати в основі політики забезпечення загального охоплення населення послугами охорони здоров’я. Як приклад д-р Гебрейєсус навів досвід африканської країни Руанди, де всі вагітні жінки народжують у Центрі охорони здоров’я, всі діти отримують вакцинацію і всі мешканці охоплені схемою медичного страхування на рівні місцевої громади. Такі показники спостерігаються рідко, навіть у країнах, які набагато більш забезпечені, ніж Руанда.
Після затвердження ВООЗ у 1979 році Алма-Атинської декларації про визначення ролі та розвитку ПМСД в більшості країн світу розпочалася активна реорганізація систем охорони здоров’я з орієнтацією на посилення ПМСД та розвиток загальної практики - сімейної медицини. ПМСД визнано «першим рівнем контакту окремих осіб, сімей та громади з національною системою охорони здоров’я, який максимально наближує медико-санітарну допомогу до місця проживання і роботи людей і являє собою перший етап безперервного процесу охорони здоров’я».
Кабінетом Міністрів України у 1997 році була ухвалена концепція державної програми «Сімейна медицина». У 2000 році серед провідних заходів реформування галузі було зазначено організацію ПМСД за сімейним принципом. З прийняттям Закону України від 07 липня 2011 року № 3611-VI «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги» та Закону України від 07 липня 2011 року № 3612–VI «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві» розпочалося більш активне реформування системи охорони здоров’я на засадах сімейної медицини у пілотних регіонах. У 2011 році Перелік закладів охорони здоров’я нашої країни поповнився новим типом закладів - центрами ПМСД, розпочались поетапні зміни системи охорони здоров’я і їх моніторинг. Згодом, за результатами реформування системи охорони здоров’я в пілотних регіонах, розпочалася реорганізація закладів охорони здоров’я по всій країні. Виникла нагальна необхідність швидко підготувати лікарів із зовсім нової для країни спеціальності «лікар загальної практики-сімейний лікар» В якості прототипу для створення програм навчання, визначення кваліфікаційної характеристики лікарів були взяті аналогічні розробки з Великобританії, Канади та інших країн, і їх довелось постійно адаптувати до реалій нашої країни.
На сьогодні мережа закладів первинної медичної допомоги в Україні представлена 5,5 тис. центрів первинної медико-санітарної допомоги та амбулаторіями сімейної медицини, чисельність медичного персоналу налічує більше 35 тис. осіб, з них: 13 тис. лікарів загальної практики-сімейних лікарів, 22 тис. - середнього персоналу з медичною освітою за спеціальністю «загальна практика - сімейна медицина». Один лікар загальної практики-сімейний лікар обслуговує дільницю від 1500 до 2000 населення, це 500-600 сімей.
У місті Києві створена мережа закладів амбулаторної ланки, що складається з 28 центрів первинної медико-санітарної допомоги та 13 консультативно-діагностичних центрів, які знаходяться у підпорядкуванні районних в місті Києві державних адміністрацій. Усі заклади функціонують як комунальні некомерційні підприємства. Мешканцям столиці медичну допомогу у закладах амбулаторної ланки надають 1613 лікарів, у тому числі 292 дільничних терапевта, 484 дільничних педіатрів та 837 лікарів сімейної медицини. Загальна укомплектованість лікарів первинної медико-санітарної допомоги складає 73,3%. Найкраще укомплектовані посади дільничних педіатрів - 75,3%. Посади лікарів загальної практики укомплектовані на 74,2%, дільничних терапевтів – на 67,9%. В середньому кількість відвідувань амбулаторних закладів на одного мешканця міста Києва становить 10 разів на рік.
Сімейну медицину як спеціальність особливо характеризує система професійних цінностей та знань спеціалістів, які в ній працюють. Це, перш за все, широкий погляд на клінічні проблеми пацієнта, медичне обслуговування в контексті сім’ї, індивідуальний підхід до здоров’я пацієнта та членів його сім’ї. На сьогодні сімейна медична практика забезпечує тривалий медичний нагляд та опіку в усі періоди життя людини незалежно від характеру хвороби, стану органів і систем організму. Непростим завданням для сімейного лікаря є передбачення можливого розвитку захворювань пацієнта з урахуванням психологічних, соціальних, сімейних аспектів здоров’я, здійснення індивідуальних профілактичних заходів на підставі знання епідеміології та генетичного анамнезу. Важливим принципом є ставлення до пацієнта як до надійного партнера, зберігаючи при цьому відповідальність за результати лікування.
Людям зараз все частіше доводиться робити вибір, приймаючи рішення по відношенню до здоров’я, самостійно прокладати шлях для себе і своєї сім’ї через складні лабіринти у середовищі проживання і в системі медико-санітарної допомоги. Сімейні лікарі мають стати помічниками населення у вирішенні пов’язаних з цим завдань, отриманні та використанні інформації, необхідної для покращення здоров’я.

Твитнуть
ГОЛОВНА

На початок