День знань – 1 вересня 2018 року

Першого вересня школярі та студенти розпочнуть новий навчальний рік. Як зробити цей період успішним не тільки для навчання, але і безпечним для здоров’я дітей і молоді?

На початку 2018 року у журналі «Pediatrics. Eastern Europe» колективом вчених-педіатрів опубліковано статтю щодо стану здоров’я дитячого населення країни за останні 22 роки. Авторський аналіз показав, що «протягом останніх десятиріч захворюваність і розповсюдженість хвороб серед дитячого населення України, рівень малюкової смертності залишаються значно більшими, ніж середньоєвропейські показники. За останні роки чисельність дітей в Україні знизилась на 3,16 млн. осіб. Розповсюдженість хвороб зросла на 41%. У 1994 році вона складала 1253,0, у 2016 – 1777,16 на 1000 дітей. Також на 36% збільшилась захворюваність дітей – з 967,0 до 1316,07 на 1000 дітей відповідно. Протягом 1994-2016 років відмічається збільшення захворюваності і розповсюдженості новоутворень, хвороб ендокринної системи, органів кровообігу, видільної і кістково-м’язової систем, вроджених вад, деформацій і хромосомних аномалій, хвороб вуха і соcкоподібного відростку, респіраторної патології. За останні два десятиріччя кількість дитячих лікарів скоротилась у два рази – з 18259 до 8936 осіб з надзвичайно недостатнім забезпеченням Південно-Східного регіону». Автори обґрунтували необхідність відновлення кадрового і матеріально-технічного потенціалу педіатричної служби, розробки і впровадження сучасних лікувально-діагностичних технологій, збереження імунопрофілактики і попередження інвалідності.

За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, у місті Києві відмічається зростання поширеності хвороб з віком дитини. Так, хвороби ендокринної системи збільшуються з віком у 3 рази, хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини - у 2,9 разів, хвороби органів кровообігу - у 6,9 разів, хвороби ока та його придаткового апарату - у 2,5 рази. Має тенденцію до збільшення рівень дитячого травматизму. Така драматична динаміка здоров’я у міру дорослішання дітей обумовлена багатьма причинами - ступенем соціально-економічного розвитку суспільства, станом медичного обслуговування, особливостями стилю життя великого мегаполісу із високими рівнями стресів, забруднення атмосфери, шумового та електро-магнітного навантаження, нераціонального харчування, гіподинамії…

Профілактичні заходи оздоровлення, безумовно, потребують повернення до історичних витоків етнічної медицини.

Указом Президента України 2018 рік оголошений Роком охорони культурної спадщини. День знань дає можливість донести дітям та молоді могутню силу любові до рідної землі, оздоровних засобів традиційної етнічної медицини та фітотерапії, які плекає в Україні легендарний фітотерапевт, відомий український письменник і поет Євген Товстуха. Великий інтелектуал, знавець української природи у свої 83 роки, вирощує цілющі рослини, готує з них неперевершені ліки, завоював величезну пошану простих людей. На письменство з лікарюванням благословила його мати. За своє життя лікар поставив на ноги тисячі людей, виховав сина Петра, який є музикантом і композитором, а також продовжує цілительські справи батька. Євген Товстуха опублікував 15 фундаментальних праць з української народної медицини та фітотерапії. За його участю та сценаріями створено кілька десятків докуметальних фільмів, теле- та радіопередач, які повертають українській народній медицині, фітотерапії та фітоетнології світовий престиж глибинної науки та високої культури тисячоліть. У 1990 році під егідою Інституту фармакології та токсикології НАМН України офіційно створено унікальний «Фітоцентр» — амбулаторну установу у Яготині для надання лікувальної та профілактичної допомоги засобами фітотерапії. На знак визнання вчений нагороджений державними орденами і літературними преміями.

Євген Степанович каже: «Від того, які у людини віра та світогляд, хата, світлиця, їжа, напої, великою мірою залежить добробут родини. Зараз годиться повернутись до надійних природних засобів, якими користувався наш народ з часів Трипільської культури для пильнування здоров’я, саме час відновити в сім’ях повагу до надбань предків. Не слід забувати про поважне ставлення до літніх людей, які в наш час опинились в найбільш тяжкому становищі, всіляко підтримувати їх, допомагати в усьому. Сонячні язичницькі свята Коляди, Калити, Колодія, Зелені Свята, свято Івана Купайла наповнювали життя радістю, налагоджували на оптимістичний настрій, поклоніння Сонцю, землі, господарям та господиням, примирення між людьми. Таке, з сучасної точки зору, психологічне розвантаження усуває головні причини захворювань.

Святкові страви та напої готувались не просто як харчі. Їх наділяли цілющими властивостями, частувались, усвідомлюючи силу захисту від негод. Сучасні вчені вже довели лікувальні властивості ікон, святої води. Тож повернення нашого народу до віри, глибоких духовних традицій має повернути йому здоров’я. Віра в своє призначення на землі, свою роботу допомагає людині зберігати здоров’я, робити свідомі кроки по його збереженню. Наша земля багата на лікарські рослини, які можуть захистити від багатьох недуг. Зараз у мешканців міста є свої ділянки землі, де окрім садовини та городини, мають обов’язково культивуватись лікарські рослини: алтея, материнка, чебрець, родовик, м’ята, калина, аґрус, смородина тощо. Лікарські рослини в змозі зв’язувати та виводити з організму людини радіонукліди, солі важких металів, пестициди та інші техногенні забруднення. Багато природних сорбентів міститься у фруктах, овочах, зернових культурах. Бажано, щоб родини мали на столі, в залежності від сезону, буряки, цибулю, часник, гарбуз, капусту, кукурудзу, моркву, огірки, кабачки, яблука, айву, сливи, аґрус, суниці, брусницю, смородину. Такі знані рослини як насіння льону, лист подорожника, суцвіття липи, плоди шипшини, квітки ромашки, полин здавна використовуються народною медициною для збереження молодості та бодьорості. Хочеться, щоб господині не забували, як зварити смачні борщ та кашу, потішити родину варениками та узваром. Багато уваги приділяється зараз подоланню в суспільстві алкоголізму та наркоманії. Слід пам’ятати та передавати дітям, що ніколи українці не спивались, хоча традиції вживання алкогольних напоїв мають глибокі. Пісні і перекази зберігають пам’ять про те, що українці пили не просто спиртне, а мед-горілочку, калганівку, вишнівку. Пили їх тільки дорослі на святах, на поминках, при закінченні тяжких польових робіт. Реконструйовані рецепти цілющих алкогольних напоїв на травах, фруктових соках і обов’язково медах успішно використовуються в комплексному лікуванні різних недуг. Сама Українська земля дає плоди-ліки для оздоровлення натуральними методами і одужання людей. Плекати дерева, кущі, трави та пташок, якs їх захищають, берегти землю від засмічення, в тому числі недопалками – задача городян, про яку не слід забувати, як і про своє особисте здоров’я. Фізична культура, раціональне харчування, загартування, спокійна добра вдача – невід’ємні складові здорового способу життя людини.

З будь-якого віку, при будь-якому захворюванні здоровий спосіб життя може сприяти збільшенню тривалості життя, збереженню протягом довгих років працездатності і творчої активності. Необхідно якомога більше рухатись: навіть 12 хвилин щоденних занять фізкультурою, як рекомендують спеціалісти з профілактичної медицини, подовжують здорове життя на 5-6 років, а 10 тис. кроків на день в спортивному темпі – найдешевша ціна здоров’я.

Могутнім оздоровчим фактором є холодна вода. Ще на початку 20 сторіччя фізіологи відкрили стимулюючу дію холодної води на функцію щитовидної залози. Тому купання у відкритих водоймах, а Київ на них багатий, щоденний холодний душ зміцнюють організм, мобілізують для роботи. Скільки наших гостей з усіх земель захоплюються орнаментами Святої Софії Київської, барвистими вишиванками, писанками, чудовими розписними глеками. Це також частина нашого духовного здоров’я. Хотілося би, щоб ця краса входила в кожний український дім, виховувала чутливих до краси, гарних та добрих дітей. Це і буде запорукою підтримки багатої історичної культурної спадщини, мудрого ставлення людей до себе та навколишнього світу.

 

ГОЛОВНА

На початок