s

 Всесвітнього дня діабету –
14 листопада 2017 року

Тема: «Жінки і діабет. Наше право на здорове майбутнє»

У відповідності з наказом Департаменту охорони здоров’я від 30 жовтня 2017 року №627 До Всесвітнього дня діабету в місті Києві буде організована інформаційно-профілактична акція.
Урочисті заходи до Всесвітнього дня діабету для населення та медичних працівників відбудуться 14 листопада з 11.00 до 16.00 у Національному центрі «Український дім» за адресою: вул. Хрещатик, 2
Консультативні пункти для населення за участю лікарів ендокринологів, лікарів загальної практики – сімейних лікарів та лікарів терапевтів будуть працювати з 15 по 17 листопада 2017 року з 11.00 до 13.00 у одинадцяти аптеках Комунального підприємства «Фармація»:
- Голосіївський район, аптека № 31, проспект Науки, 4;
- Дарницький район, аптека № 124, Харківське шосе, 164;
- Дніпровський район, аптека № 109, вул. Раїсі Окіпної, 9;
- Деснянський район, аптека № 119, просп. Маяковського, 15;
- Оболонський район, аптека № 74, вул. Тимошенка, 14;
- Печерський район, аптека № 114, бульвар Дружби народів, 30/1;
- Подільський район, аптека № 51, проспект Свободи, 22;
- Святошинський район, аптека № 116, вул. Гната Юри, 7а;
- Солом’янський район, аптека № 128, вул. Героїв Севастополя, 44/10;
- Шевченківський район, аптека № 7, вул. Артема, 10
                                            аптека № 90, вул. Ісаакяна, 2
Лікарі-спеціалісти (окулісти, хірурги, ендокринологи) також будуть консультувати населення з 15 по 17 листопада у КНП «Консультативно-діагностичний центр» всіх районів міста Києва.

Діабет – серйозне хронічне захворювання, яке розвивається коли підшлункова залоза не продукує достатньої кількості гормону інсуліну, який контролює рівень цукру в крові, або коли організм не в змозі ефективно використовувати  вже виділений інсулін. Діабет становить значну проблему громадського здоров’я, є однією з чотирьох пріоритетних неінфекційних захворювань (НІЗ), прийняття заходів по відношенню до яких вирішується на рівні світових лідерів. Глобальна конференція у жовтні 2017 року голів держав та урядів зі всього світу у Монтевідео (Уругвай) прийняла найважливіші рішення у галузі боротьби з неінфекційними захворюваннями як пріоритетної задачі сталого розвитку. На сьогодні в усьому світі від НІЗ щорічно вмирають  40 мільйонів людей, більше, ніж від будь-яких інших причин. З них 15 мільйонів вмирають передчасно у віці 30-70 років, а 7 мільйонів смертей відбуваються у країнах, де рівень прибутків населення знаходиться на низькому рівні або нижче середнього рівня. Дорожня карта Монтевідео на 2018-2030 роки, схвалена керівниками держав світу, передбачає скорочення передчасної смертності від НІЗ на одну третину до 2030 року. Важливими умовами успіху у попередженні смертності від НІЗ стануть заходи попередження вживання тютюну, алкоголю, забруднення повітря, недостатньої фізичної активності, нездорового харчування, а також більш ефективне виявлення і лікування хвороб. Але багато шкідливих факторів НІЗ не можуть контролюватися службами охорони здоров’я. Тому важлива роль відводиться недержавним структурам, в тому числі громадянському суспільству, промисловості, торгівлі, сільському господарству, сферам фінансів, транспорту, освіти, міського планування.
Міжнародна федерація діабету, яка об’єднує більше 230 національних асоціацій у 170 країнах, темою цьогорічного Всесвітнього дня діабету обрала сприяння справедливому доступу всіх жінок, які знаходяться у групі ризику або хворих на діабет, до головних лікарських засобів і технологій догляду, освоєнню інформації і навичок самоконтролю для ефективної профілактики діабету другого типу (ЦД2). На сьогодні в світі налічується майже 200 мільйонів жінок, хворих на діабет. За прогнозами до 2040 року їх стане 313 мільйонів. Кожні дві з п’яти жінок з діабетом знаходяться у репродуктивному віці. Під час вагітності погано контрольований діабет підвищує ризик смерті плода і виникнення інших ускладнень. У жінок з діабетом першого типу (ЦД1), при якому для виживання потрібно робити ін’єкції інсуліну, спостерігається підвищений ризик раннього викидня або наявності дитини з вадами розвитку. Жінки з ЦД2 у 10 разів частіше страждають на ішемічну хворобу серця. Тому всі жінки з цукровим діабетом, щоб знизити ризик під час вагітності, повинні мати доступ до послуг планування сім’ї ще до зачаття, а всі дівчата і жінки - доступ до фізичної активності для покращення здоров’я.
Ведення здорового способу життя має найважливіше значення для профілактики ЦД2, рівно як і для багатьох хронічних захворювань. У юності, коли формуються звички по відношенню до харчування і фізичної активності і коли можуть бути закладені довгострокові принципи регуляції енергетичного балансу, настає критично важливий період для втручання з метою зниження ризику ожиріння, а пізніше - захворювання на ЦД2. За даними Національного Центру Статистики Охорони Здоров’я США поширеність ЦД2 у людей з надлишковою масою тіла у 2,9 рази вища, ніж у людей з нормальною вагою. При індексі маси тіла більше 30 кг/м2 ризик виникнення ЦД2 у 27 разів вищий, ніж при індексі маси тіла 22 кг/м2.
В основі розвитку ЦД1 лежить деструкція бета-клітин острівців Лангерганса підшлункової залози, що завершується абсолютною інсуліновою недостатністю. У більшості випадків при ЦД1 руйнування бета-клітин має автоімунну природу. Тому перше місце у наукових дослідженнях належить пошуку імунологічних маркерів схильності до ЦД1. Такі дослідження, на думку директора Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка, академіка НАМН України, член-кореспондента НАН України, доктора медичних наук, професора Миколи Дмитровича Тронька дають можливість визначення ймовірного розвитку ЦД1 у ще практично здорової людини і скринінгу для відбору пацієнтів у групу ризику задовго до розвитку в них захворювання. В Інституті створено реєстр дітей з прогнозованим розвитком ЦД1, який налічує близько 500 пацієнтів віком від 8 до 15 років з обтяженою спадковістю (родичі першої лінії, хворі на ЦД1 – батьки, брати та сестри).
На сьогодні є нагальна необхідність ліквідації головних прогалин у базі знань про діабет, реальних змін моделей поведінки людей. Одним із найважливіших заходів профілактики ускладнень є навчання хворих методам самоконтролю захворювання. В усіх регіонах України працюють кабінети самоконтролю, де роботу з пацієнтами проводять досвідчені лікарі та медсестри. В Києві такі кабінети працюють в усіх районах міста.
За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики у місті Києві зареєстровано 91,7 тисяч хворих на цукровий діабет, з них майже 15 тисяч осіб потребують вживання інсуліну. За останні п’ять років зменшилась кількість ускладнених форм цукрового діабету (2012 рік - 118,4 на 10 тис. населення; 2016 рік - 116,2), але загроза втрати працездатності в результаті хвороби залишається актуальною. У структурі первинної інвалідності дорослого населення питома вага хвороб ендокринної системи традиційно складає близько 6,0% (у 2012 році – 5,0%; у 2015 році - 6,1%; у 2016 році - 6,0%), з них – майже 75,0% припадає саме на цукровий діабет.
Хворим на діабет необхідно слідкувати за артеріальним тиском, вмістом ліпідів крові, станом зору та здійснювати догляд за ногами. Необізнаність в питаннях діабету може призводити до сліпоти, ампутації кінцівок, хвороб серця, ниркової недостатності. Існує чітка доказова база, що лише компенсація цукрового діабету є визначальним фактором профілактики його ускладнень. Глікований гемоглобін є інтегративним показником, який віддзеркалює рівень компенсації захворювання. Зниження глікованого гемоглобіну лише на 1% значно зменшує ризик мікро- і макросудинних ускладнень: інфаркту міокарда – на 24%, ураження периферичних судин – на 43%, мікроангіопатій – на 37%, летальність, пов’язану з цукровим діабетом – на 21%.

ГОЛОВНА

На початок