Better Access to Care for Children & Adolescents with Cancer Everywhere

Міжнародний день раку у дітей - 15 лютого 2017 року

Тема: «Разом для дітей, хворих на рак.
Зробимо більше. Доглянемо більше»

Міжнародний день онкохворих дітей є глобальною кампанією з підвищення обізнаності про рак у дітей і підлітків, глибокого розуміння  та вирішення проблем їх сімей. Проведення кампанії започатковано у 2002 році міжнародною організацією Childhood Cancer International (CCI), яка об’єднала 183 національні мережі батьківських організацій в 93 країнах на 5 континентах. На сьогодні до мережі приєднались батьківські та лікарські організації усього світу,  в тому числі України.
Кожна дитина, хвора на рак, заслуговує найкращої медичної та психосоціальної допомоги, незалежно від країни проживання, фінансового або соціального становища сім’ї. Своєчасна діагностика, доступність належного лікування і догляду є запорукою збереження дитячого життя, попередження страждань і болю. Обов’язок держави не залишати сім’ї наодинці зі стражданнями, забезпечити всі необхідні умови для профілактики хвороби, одужання дитини, а в разі невиліковної хвороби – гідний паліативний догляд.
За даними головного позаштатного спеціаліста Департаменту охорони здоров’я з дитячої онкології Матюшок Ольги Федорівни, в Україні показники захворюваності дітей на рак не перевищують європейські, половина хворих на рак дітей і підлітків після лікування перетинають рубіж 5-річного виживання. У Європі цей показник вище і складає 70-80%. Найбільше онкохворих дітей в нашій країні страждають на рак крові, пухлини головного мозку, щитоподібної залози, нирок, кісток. Це головним чином вроджена патологія, але спосіб життя батьків, безумовно, впливає на здоров’я дитини. 
Ґрунтовний огляд наукової літератури (Т. Андрєєва, К. Красовський) дає підстави вважати, що куріння будь-кого з батьків під час вагітності підвищує вірогідність виникнення всіх видів дитячого раку. Нікотин, чадний газ та інші токсичні компоненти тютюнового диму легко проникають в плаценту, безпосередньо впливають на забезпечення плоду киснем, функціонування пуповини і плаценти. Цілий ряд речовин тютюнового диму, які проникають через плаценту, є відомими канцерогенами. Результати сучасних досліджень показали, що куріння матері під час вагітності може впливати практично на всі системи майбутньої дитини, в два рази підвищує ризик лімфоми, лімфобластного лейкозу, пухлини Вілмса. Материнське пасивне куріння на ранніх строках вагітності в 1,8 рази підвищує ризик виникнення злоякісної пухлини мозку у дитини, на пізніх строках - в 1,7 рази. Небезпечним для нащадків є куріння майбутнього батька як до запліднення, так і під час вагітності. Отримані в ході досліджень дані дозволили віднести 14% дитячого раку за рахунок куріння батька. Показано зв’язок куріння батьків із злоякісними новоутвореннями не тільки у дітей, а і у молодих дорослих, а також у людей зрілого віку.
Рак щитоподібної залози в Україні зростає щорічно на 3%. Більше стає доброякісних новоутворень – вузлових та багатовузлових форм зоба, аутоімунних тиреоїдитів з утворенням та без утворення вузлів. Причини виникнення захворювань дуже різні. Серед них і наслідки аварії на ЧАЕС. Встановлено взаємозв’язок між Чорнобильським радіоактивним опроміненням та зростанням захворюваності на рак щитоподібної залози серед опромінених дітей та підлітків в Україні. Докладні статистичні дані представлено у Національній доповіді, підготовленій НАМН України до 30-річчя аварії на ЧАЕС.
Другим етіологічним фактором, який впливає на виникнення доброякісних і злоякісних захворювань щитоподібної залози є йодна недостатність. Причиною найчастіше є нестача йоду в раціоні. У найбільш відповідальні періоди життя (статеве дозрівання, вагітність, значні розумові та фізичні навантаження) варто бути особливо уважним до свого стану здоров’я, приймати йодисті препарати або полівітаміни з вмістом йоду. Всім людям необхідно вживати йодовану сіль. Ендокринологи радять жінкам при плануванні вагітності зробити аналіз сечі на вміст йоду. Цей показник слугує своєрідним індикатором, допомагає своєчасно виявити дефіцит і, завдяки призначеному лікуванню йодними препаратами, вже протягом кількох тижнів поповнити запаси йоду в організмі жінки.
Рак щитоподібної залози тривалий час може залишатися непоміченим. Тому всім пацієнтам з вузловими утвореннями необхідно регулярно, щонайменше раз на півроку, проходити ультразвукове дослідження залози. Тривожні симптоми – відчуття тиску на дихальні шляхи, стиснення в горлі, утруднене ковтання, зміна тембру голосу, припухлості та новоутворення над ключицею. Незначні клінічні прояви раннього раку в дитячому і підлітковому віці визначають необхідність використання спеціальних методів досліджень для скринінгу патології щитоподібної залози, диференціального діагнозу доброякісних і злоякісних новоутворень.
В епідеміологічних дослідженнях показано вплив на ризик розвитку злоякісних пухлин мозку у дітей надмірного вживання вагітними жінками копчених і смажених м’ясних продуктів, захисний ефект вживання свіжих овочів і фруктів. Ризик виникнення пухлин знижувався при підвищеному вживанні вагітними продуктів, багатих кальцієм, натрієм, антиоксидантами та певними фітоестрогенами. Вагітній не годиться відмовляти, коли вона щось просить, особливо садовину та городину: вишень, слив, яблук, смородини, огірків, капусти, моркви тощо. Народ вважає, що то просить не майбутня мати, а її дитина, яка перебуває у материнському лоні. Взагалі народні звичаї для вагітної жінки та її близьких передбачають раціональний кодекс поведінки та вчинків.
Будь-яке захворювання, в тому числі рак мають певні ознаки та симптоми. Часто, особливо на ранніх стадіях, ці ознаки може помітити тільки лікар. Тому дітям необхідно регулярно проходити медичні огляди, а батькам – відповідально до них відноситись.

Головний лікар                                                                      О. Стойка

Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок