gipertonia

Всесвітній день боротьби з гіпертонією -
17 травня 2017 року

Тема: «Знати свої показники кров’яного тиску»

Всесвітня Ліга гіпертонії (The World Hypertension League (WHL), щорічно 17 травня проводить Всесвітній день боротьби з гіпертонією для покращення обізнаності населення світу про небезпеку високих показників кров’яного тиску. В цьому році WHL планує за допомогою національних медичних товариств охопити скринінговими вимірюваннями артеріального тиску 25 мільйонів осіб. Ввечері 16 травня 2017 року на честь Всесвітнього дня боротьби з гіпертонією Ніагарський водоспад протягом 15 хвилин буде підсвічений червоним і синім кольорами.
За даними ВООЗ, серцево-судинні захворювання, зокрема гіпертонічна хвороба є найбільш частою причиною інвалідності і смертності серед дорослого населення. Артеріальна гіпертензія виступає головним фактором ризику розвитку таких ускладнень як інфаркт міокарда, мозковий інсульт, хронічна серцева недостатність і раптова серцева смерть.
Загальний ризик тих чи інших ускладнень у пацієнтів з артеріальною гіпертензією залежить не тільки від рівня артеріального тиску, але і ряду інших факторів, до яких відноситься гіпертрофія лівого шлуночка серця. Цей фактор в три рази підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця і в сім разів – хронічної серцевої недостатності. На сьогодні виявлені нові фактори ризику, такі як пружно-еластичні властивості міокарду лівого передсердя та лівого шлуночка серця. Збільшення їх в об’ємі виникає при помірному підвищенні артеріального тиску, а збільшення жорсткості – вже на ранніх стадіях гіпертонічної хвороби. Підвищення жорсткості міокарду є нещодавно встановленим фактором ризику у осіб середнього віку з нелікованою гіпертонічною хворобою ІІ стадії, тобто коли підвищення артеріального тиску стає регулярним.
Стає зрозумілим, чому так важливо своєчасно виявляти і адекватно лікувати гіпертонічну хворобу. Одним з найефективніших кроків контролю гіпертонічної хвороби є правильне вимірювання артеріального тиску. Своєчасне, регулярне вимірювання артеріального тиску в рамках державних оздоровчих програм, профілактичних акцій, самостійне вимірювання пацієнтами вдома відіграє величезну роль у попередженні серйозних наслідків неконтрольованої гіпертонічної хвороби.
Дослідники відмічають, що на робочому місті в емоційно значимих ситуаціях пацієнти середнього віку з нелікованою артеріальною гіпертензією, на відміну від здорових осіб та пацієнтів без артеріальної гіпертензії, найбільш часто застосовують придушення емоцій, що викликає розвиток хронічного стресу, а також розвиток хронічного підвищення артеріального тиску. Неефективна регуляція емоцій у таких пацієнтів обумовлює необхідність включення у комплексне лікування гіпертонії навчання методам психологічної саморегуляції і психотерапії.
Цукровий діабет другого типу та артеріальна гіпертензія у поєднанні прискорюють виникнення і прогресування судинних ускладнень. Розповсюдженість артеріальної гіпертензії серед пацієнтів з цукровим діабетом в три рази вища, ніж у популяції. Такі фактори як ожиріння, вік, низька фізична активність, куріння, зловживання алкоголем, розвиток ниркових ускладнень прискорюють розвиток артеріальної гіпертензії. Тому для попередження ушкоджень органів-мішеней у хворих на цукровий діабет поряд зі зниженням артеріального тиску до нормальних показників необхідна корекція способу життя. У багатьох наукових дослідженнях показаний позитивний вплив на якість життя пацієнтів змін в харчуванні, фізичній активності, регулярному використанні дихальних вправ, зокрема дихальної гімнастики за Стрельніковою. Таке регулювання артеріального тиску та рівня цукру крові значно знижує смертність від серцево-судинних хвороб.
ВООЗ відмічає, що у шістдесяті роки 20 століття Японії вдалося досягти значного зниження рівня захворюваності населення на хвороби серця, інсульти і рак. На думку японських експертів, цьому сприяли декілька факторів. Одним з них було введення у 1961 році системи загальної охорони здоров’я і розширення у 1982 році медичного обслуговування літніх людей. Іншим важливим моментом були розроблені урядом програми по неінфекційним захворюванням на муніципальному рівні. Люди з груп високого ризику і старші 40 років отримали можливість безкоштовно проходити регулярні перевірки здоров’я і користуватись медичними рекомендаціями. Працівники сфери охорони здоров’я регулярно відвідували своїх сусідів середніх років і старших, телефонували, щоб поінформувати про наступні перевірки здоров’я. Вони також нагадували хворим з високим артеріальним тиском про необхідність прийому ліків у відповідності з медичними приписами. Всім людям настійно рекомендували регулярні фізичні вправи, участь у спільних пішохідних прогулянках. Програми були орієнтовані на дорослих, членів їх родин і дітей шкільного віку, а також на асоціації виробників харчових продуктів і муніципальні служби охорони здоров’я. Метою їх стало підвищення інформованості населення про здоровий спосіб життя, збалансоване харчування, зменшення вживання солоних продуктів, таких як місо-суп, мариновані овочі. В програмах були використані рекомендації ВООЗ щодо зниження щоденного вживання харчової солі до 2 грамів. Важливим моментом кампанії стало співробітництво місцевих адміністрацій японських міст зі шкільними вчителями і власниками ресторанів. Особливим успіхом зараз користуються школи здорового харчування, які організують для родин у літні місяці. Діти разом з батьками змінюють таким чином звички у приготуванні їжі і харчуванні. Зниження показника неінфекційних захворювань в Японії в значній мірі сприяло збільшенню і без того високої тривалості життя населення.
В Україні з 1 квітня 2017 року впроваджується програма «Доступні ліки», яка передбачає державне регулювання цін та відшкодування вартості ліків. Пріоритетними напрямками є серцево-судинні захворювання, цукровий діабет другого типу та бронхіальна астма. Референтну ціну на ліки встановлено в залежності від цін на подібний лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Перелік лікарських засобів, на які поширюється дія державної програми регулювання цін на лікарські засоби, реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби опубліковано на офіційному сайті МОЗ України http://www.moz.gov.ua. Перелік аптек міста Києва, які здійснюють відпуск лікарських засобів з відшкодуванням вартості за програмою «Доступнні ліки» розміщено на офіційному веб-сайті Департаменту охорони здоров’я: http://health.kievcity.gov.ua.
Головний лікар                                                                 О. Стойка

Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок