glaukoma

Всесвітній день боротьби з глаукомою –
06 березня 2018 року

Тема: «Перевірте очі на глаукому. Збережіть зір!»

Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністраці)ї з 12 по 16 березня 2018 року проводить заходи до Всесвітнього дня боротьби з глаукомою. В закладах охорони здоров’я проводитимуться для відвідувачів безкоштовні обстеження органів зору з метою раннього виявлення глаукоми, профілактики сліпоти, а також просвітницькі заходи (план-графік опубліковано на сайті Департаменту охорони здоров’я)

06 березня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою. Заходи до цього дня проводяться, починаючи з 2008 року, за ініціативи Всесвітньої асоціації глаукоми WGA та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою WGPA. Цей спільний проект сприяє попередженню сліпоти, закликає людей регулярно перевіряти очі, стан зорового нерву, вимірювати внутрішньоочний тиск.
Загальна кількість хворих на глаукому в світі наближається до 100 млн. осіб, щорічно реєструється близько 600 тис. нових випадків сліпоти від глаукоми. Поширення первинної глаукоми, яка займає друге місце після катаракти в структурі причин сліпоти, набуло в останні роки характеру пандемії.
В Україні склалися умови для погіршення офтальмологічного здоров’я. Протягом тривалого часу профілактичні офтальмологічні огляди широких верств населення не проводились. В країні спостерігається значне техногенне забруднення довкілля. Як роботодавцями, так і робітниками часто порушується Закон України «Про охорону праці» (1992 рік). Зростає захворюваність населення на цукровий діабет, який спричиняє діабетичну ретинопатію і глаукому. В результаті за останні роки зросла поширеність хвороб ока та придаткового апарату.
Обстеження та опитування хворих на глаукому, виконаних вітчизняними вченими, показали, що до факторів ризику виникнення глаукоми відносяться: нераціональне харчування, коротка (менше 8 годин) тривалість нічного сну, часті захворювання протягом року на гострі респіраторні вірусні інфекції, обтяжений спадковий анамнез щодо глаукоми, наявність в анамнезі гіпертонічної хвороби, дистонії та різних судинних порушень, цукрового діабету та інших ендокринних захворювань, короткозорість, а також такі шкідливі звички як куріння. У хворих на цукровий діабет ризик розвитку судинної патології органа зору зростає при підвищенні артеріального тиску, холестерину, нестабільному рівні глюкози натще поряд зі збільшеним індексом маси тіла на тлі недостатньої фізичної активності та психоемоційного напруження. Дослідження останніх років дозволили встановити, що прогресування втрати зору внаслідок діабетичної ретинопатії у хворих на цукровий діабет 2 типу можливо призупинити за допомогою жорсткого контролю артеріального тиску.
Найбільш схильні до розвитку глаукоми люди старші 60 років, а також особи з сімейною схильністю до хвороби. Найближчі родичі людей, хворих на глаукому, хворіють у 10 разів частіше, тому їм рекомендовано проходити профілактичні огляди, починаючи з 35 років, і в подальшому - не рідше одного разу на рік. Іншим необхідно перевіряти зір регулярно після 40 років з періодичністю - кожні три роки.
Засобами профілактики є регулярні перевірки очей та рання діагностика. Дослідження останніх років визначили інформативність цифрових методів обстеження ока, в першу чергу, оптичної когерентної томографії сітківки.
Глаукома - хвороба очей, яка характеризується збільшенням внутрішньоочного тиску. Це надзвичайно серйозна хвороба, яка може привести до сліпоти, якщо не лікувати її на ранніх стадіях. Початок захворювання безсимптомний. Поле зору поступово звужується аж до «тунельного зору». Хвороба прогресує і хворий сліпне. Половина пацієнтів з глаукомою звертаються до лікаря із запізненням, коли значна частина зорового нерву вже ушкоджена. Важливо те, що внутрішньоочний тиск може бути у межах норми, тому так важливо регулярно проходити обстеження у фіхівців-офтальмологів. Факт встановлення діагнозу глаукоми визначає необхідність диспансеризації хворого, що дозволяє спеціалісту проводити спостереження за перебігом захворювання і рекомендувати ті чи інші медикаменти та (або) оперативне лікування
01 липня 2017 року набула чинності постанова Кабінету міністрів України якою у новій редакції затверджено Національний перелік основних життєво необхідних лікарських засобів. Це перелік безпечних ліків з доведеною ефективністю, які держава гарантуватиме пацієнту безкоштовно для лікування в закладах охорони здоров’я за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Новий Національний перелік включає і лікарські засоби проти глаукоми.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» глаукома є загальним медичним протипоказанням до роботи із шкідливими та небезпечними факторами виробничого середовища. Хворі на глаукому підлягають обов’язковим попереднім та періодичним медичним оглядам при роботі на висоті, у газорятувальній службі, при зорово-напруженій роботі, що пов’язана з безперервним стеженням за екраном відеотерміналів та ін. Обмеження існують і в керуванні літаками, суднами, роботі на залізничному транспорті, роботі із радіоактивними речовинами.
Лікування глаукоми на ранній стадії достатньо ефективне і, як правило, включає використання очних крапель, препаратів, які знижують внутрішньоочний тиск. Хірургічне втручання, лазерне лікування з медикаментозною підтримкою можуть забезпечити стійку компенсацію рівня внутрішньоочного тиску, відновлення дренажної системи ока, успішно зупинити прогресування захворювання. Якщо діагноз встановлено без затримки і лікування проведено своєчасно, можливе повне і постійне відновлення зору.
Бережіть зір, систематично відвідуйте лікаря. Не пропустіть тривожних симптомів: біль та почервоніння ока, погіршення зору в одному оці, звуження поля зору, туманне бачення з кольоровими кільцями, особливо ввечері, дискомфорт в оці. На робочому місті слід використовувати засоби індивідуального захисту при контакті з небезпечними екзогенними хімічними та фізичними факторами. На підприємствах бажано щорічно проводити обстеження працюючих на глаукому.

ГОЛОВНА

На початок