Епідемічна ситуація з кору в Україні і місті Києві,
заходи профілактики хвороби

В Україні спостерігається черговий прогнозований епідемічний підйом захворюваності на кір, який пов’язаний із низьким охопленням профілактичними щепленнями дітей та циклічністю захворювання.

Кір - це гостре, високо заразне вірусне захворювання, яке відноситься до групи інфекцій дихальних шляхів, викликається вірусом кору, передається повітряно-крапельним шляхом, проявляється гарячкою, катаральними явищами, висипкою на шкірних покривах та слизових оболонках щік у вигляді характерних плям Філатова-Копліка. Вірус кору достатньо стійкий у навколишньому середовищі, при кімнатній температурі зберігається протягом декількох годин, поширюється при кашлі та чханні хворої людини. Кір належить до числа інфекцій з дуже легким крапельним механізмом передачі і масовою сприйнятливістю, тому рівень захворюваності знаходиться у прямій залежності від кількості неімунних (не щеплених) осіб.
У середині 20 століття, до впровадження у 1968 році в нашій країні вакцини проти кору, майже кожна людина хворіла на цю інфекцію, переважно в дитячому віці. Зазвичай епідемії були сезонними, траплялися частіше у зимові та весняні місяці, повторювалися з інтервалами у 3-5 років. Кожного року у світі реєструвалося приблизно 130 мільйонів випадків захворювання на кір та до 4 мільйонів смертей, спричинених цією інфекцією. У СРСР щорічно хворіло до 2 млн. осіб.
В даний час в Україні з метою попередження інфекційних захворювань проводиться рутинна імунізація населення проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, червінки, Hib-інфекцій.
Наша країна мала бути сертифікована як територія, вільна від кору, ще до 2010 року з огляду на висновки експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я та заплановане проведення у 2012 році в Україні чемпіонату Європи з футболу, але зрив Рішення Кабінету Міністрів України про додаткову імунізацію проти кору та краснухи серед населення вікової групи 16-29 років у 2008 році, зупинив такий важливий для країни крок.
За даними ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», протягом останніх 15 років відзначено три епідемічні підйоми захворюваності з періодичними циклами у 5-6 років. Захворюваність під час підйомів зростала у десятки і сотні разів. У 2012 році було зареєстровано близько 13 тисяч випадків кору. У міжепідемічний період захворюваність знижувалась до спорадичних і поодиноких випадків: 105 – у 2015 році та 102 випадки – у 2016 році.
У 2016 році вакцинацію отримали менше половини українських дітей, ревакцинацію – лише третина. Незважаючи на загальне зниження захворюваності на 2,86%, захворювання зареєстровані у 10 регіонах, найбільший ріст кору спостерігався у Івано-Франківській області – 78 випадків. Хворіли переважно діти, найчастіше - у віці 1-4 роки.
У 2017 році, в порівнянні з минулим роком, спостерігається зростання захворюваності на кір більше, ніж у 20 разів. За перші 4 місяці зареєстровано 172 випадки хвороби, з них 61 людина не отримала жодного щеплення проти кору, ще у 16 – відсутні дані про щеплення, що також розцінюється як приналежність до нещепленого контингенту.
В місті Києві спостерігається зниження відсотку охоплення профілактичними щепленнями проти кору/краснухи/епідпаротиту дітей у віці 12 місяців - з 75,9% у 2015 році до 56,0% у 2016 році; дітей у віці 6 років – з 63,3% до 45,5%.
Єдиним надійним захистом від кору є вакцинація. Планова вакцинопрофілактика кору проводиться у більшості країн світу.

Використані дані головного позаштатного спеціаліста Департаменту охорони здоров’я з інфекційних хвороб Єгорової Тетяни Андріївни, ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», ДУ «Київський міський лабораторний центр Державної санітарно-епідеміологічної служби України».

Головний лікар                                                                            О. Стойка

Когут,
468-06-47

штащ

 

ГОЛОВНА

На початок