Профілактика укусів кліщів у 2017 році

кліщВисока чисельність кліщів у довкіллі сприяє підвищеному ризику зараження людей на хворобу Лайма, кліщовий вірусний енцефаліт та інші трансмісивні природно-осередкові інфекції. Це потребує обізнаності  в питаннях самозахисту від нападу кліщів. Важливим є своєчасне видалення кліщів з тіла людини, звернення за медичною допомогою в разі нездужання.
За даними ДУ «Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», у 2016 році захворюваність на хворобу Лайма у столиці зменшилась на 17,4%. Зареєстровано 674 випадки (22,3 на 100 тис. населення) проти 782 випадків ( показник 27,1) у 2015 році. Переважну кількість випадків хвороби відмічено з квітня по вересень. Фахівцями лабораторії особливо небезпечних хвороб досліджено 329 кліщів, з них у 86 випадках виявлено інфікованість бореліями – збудниками хвороби Лайма.
Факт присмоктування кліща помітили тільки половина хворих, і тільки чверть – звернулись до лікаря у перші три доби. Клінічний перебіг хвороби Лайма у більшості був легким та середньої важкості. Характерні симптоми: слабкість, наявність мігруючого почервоніння в місті присмоктування кліща, біль в суглобах та м’язах, збільшення лімфовузлів. У деяких хворих почервоніння не виникало. Зараження відбулись на території всіх 10 районів міста, в селах, лісопаркових зонах при зборі ягод, грибів. Найбільш небезпечними зонами столиці, як і в минулі роки, були Пуща-Водиця, Голосіївський парк, Центральний ботанічний сад імені академіка Гришка НАН України, ліс навколо озера Синє, парк Сирецький гай.
Переносниками кліщового вірусного енцефаліту є іксодові кліщі. Вірус кліщового енцефаліту зберігається, розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням. Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому його роздавлюванні чи розчісування місця укусу, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів. Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби триває в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко піднімається температура тіла до 38-39оС, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево-судинної, дихальної систем.
За даними Державного закладу «Український центр контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» в Україні у 2016 році. зареєстровано 6 випадків захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт, проти 3-х випадків у 2015 році. Захворювання на кліщовий  вірусний енцефаліт виявлені у Волинській області (5 випадків) та у Харківській області (1 випадок). Місто Київ відноситься до благополучних територій з кліщового енцефаліту. Можлива реєстрація завізних випадків, що пов’язано з перебуванням у природних вогнищах хвороби.
Особам, які планують виїзд до ендемічних з кліщового вірусного енцефаліту територій, рекомендується проводити профілактичні щеплення. Щеплення проводяться при відсутності протипоказань за власні кошти громадян за встановленою схемою. Курс вакцинації складається з 2-х щеплень з інтервалом 1-7 місяців, при цьому друге щеплення слід отримати не пізніше, ніж за 14 днів до виїзду в ендемічну зону (проїзд входить в цей термін). За необхідністю проводиться ревакцинація щороку протягом 3 років.

Коли звернутись до лікаря неможливо, зняти кліща, який присмоктався до поверхні шкіри, можна самостійно. Необхідно захопити кліща пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом або петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, розхитувати з боку вбік та повільно видалити кліща разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, видалити його стерильною голкою. Після видалення кліща слід ретельно вимити руки з милом. У разі зняття з тіла людини живого, цілого кліща, його слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, який щільно закривається кришкою. Допускається зберігання кліщів до 2-х діб у прохолодному місці при температурі +4-6 С°.
Необхідність лабораторного дослідження кліща на наявність борелій визначається лікарем-інфекціоністом. Кліща, який не підлягає дослідженню, необхідно негайно спалити чи залити окропом. Дослідження іксодових кліщів, що зняті з киян, проводяться в  лабораторії особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (вул. Естонська, 3). В лабораторії приймаються кліщі лише за направленнями фахівців закладів охорони здоров’я за формою №204/0, що затверджена наказом МОЗ України від 04 січня 2001 року №1. Придатність кліщів для лабораторного дослідження також визначається безпосередньо в лабораторії.
Виявлення борелій в кліщах не є діагнозом та потребує консультації та спостереження у лікаря закладу охорони здоров’я.
Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.
В профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, важливим є особистий захист від їх нападу. При відвідуванні зелених зон. лісопаркових зон, де можуть бути кліщі, рекомендується:
1 Одягатись в світлий однотонний з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла одяг. Голову покрити головним убором.
2 Користуватись засобами, що відлякують кліщів (репелентами). Препарати купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікаря.
3 Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
4 Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.
5 Якщо разом з вами на природі перебував ваші домашні улюбленці, їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

Використані матеріали, надані фахівцями лабораторії особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

Головний лікар                                                         О. Стойка

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок