Міжнародний день людей похилого віку – 1 жовтня 2016 року

Щороку, починаючи з 1 жовтня 1991 року, в світі відмічається свято, яке  закликає висловити вдячність людям похилого віку за їх внесок у розвиток людського потенціалу та економіки, звернути увагу на проблеми глобального постаріння населення, можливості підтримки здоров’я в старості.
За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, середній вік населення міста Києва дорівнює 39,5 років: чоловіків – 37,3; жінок – 41,4 (по Україні - 40,9 років). На момент  Всеукраїнського перепису населення у грудні 2001 року середній вік населення становив 37,4 років, тобто протягом 15 років відбулось постаріння населення в середньому на 2,1 роки,  відповідно знижується частка працездатного населення. Доля населення міста Києва, старшого за працездатний вік (55(60) і більше) складала 20% у 2016 році
Київ, як і більшість столиць економічно розвинутих країн Європи, відноситься до міст зі старим населенням - доля осіб у віці старше 65 років перевищує граничні 7% від чисельності населення і становить майже 13,8%. Рівень захворюваності літніх людей значно більший, ніж рівень захворюваності населення працездатного віку.
Дослідження останніх десятиріч визначили новий універсальний могутній причинний фактор захворювань людей будь-якого віку. Накопичена величезна кількість фактів, які свідчать про важливість вітаміну D (далі - VD) для збереження загального здоров’я людини.
Недостатність VD розглядається як одна з проблем охорони здоров’я в усьому світі та має характер пандемії. Понад 1 млрд людей на планеті мають недостатність VD. Групою науковців ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф.Чеботарьова АМН України» під керівництвом професора Поворознюка В.В. показано, що 95% населення України мають дефіцит  VD.
У жовтні 2015 року у Варшаві відбулась друга науково-практична конференція  «Вітамін D, мінімум, максимум, оптимум» за участю понад 550 відомих експертів як із Польщі, так і з багатьох країн Європи і світу. На конференції обговорювались нові дані стосовно різних ефектів цього вітаміну. Відомо, що функція VD не обмежена лише контролем кальцій-фосфорного обміну в організмі. Він чинить багато позашкелетних впливів, що ретельно вивчаються. Визначено, що VD на генному та молекулярному рівні впливає на синтез ряду речовин, які беруть участь у проліферації та диференціюванні клітин організму, регуляції їх апоптозу (запрограмованої загибелі), адже у кожної людини є природні клітини-вбивці, які патрулюють по всьому організму і, якщо десь розвивається ракова клітина, вбивають її. Порушення регуляції апоптозу збільшує вірогідність злоякісного росту різної локалізації.
Доведено, що низька концентрація VD є незалежним фактором ризику розвитку таких серцево-судинних порушень як ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду, серцева недостатність, інсульт, гіпертензія. Численні дослідження підтверджують роль VD у патогенезі цукрового діабету і розвитку метаболічного синдрому, який включає гіпертонію, ожиріння, інсулінову резистентність і толерантність до глюкози. Підтвердженням значимості VD в імунній регуляції є дані про кореляцію низьких рівнів VD з підвищеною сприйнятливістю до різних інфекцій, а також розвитку аутоімунної і алергічної патології. Недостатність VD провокує виникнення грипу, ГРВІ, туберкульозу. Клінічне ожиріння сприяє недостатності VD.
За висновками науковців ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова АМН України», дефіцит VD набуває значення пускового фактора широкого спектру патологічних станів, а також сприяє збільшенню показників як загальної смертності, так і летальності від серцево-судинної патології, онкопатології і захворювань органів дихання.
Експерт світового рівня в галузі метаболізму VD, професор Бостонського університету (США) Майкл Холік вважає, що вплив VD на кісткову тканину повинен враховуватись, і дефіцит необхідно компенсувати. Одне з дивовижних відкриттів полягає в тому, що вищі рівні VD у крові істотно знижують ризики розвитку цукрового діабету 2-го типу: на 4% на кожні 10 нмоль/л приросту VD. Така асоціація зберігається незалежно від статі, терміну спостереження, діагностичних критеріїв цукрового діабету або методу аналізу VD.
Зараз недостатньо наукових даних щодо впливу  VD на ризик виникнення і перебіг серцево-судинних захворювань, але є конкретні дані, що VD регулює синтез гормону реніну, який обумовлює рівень кров’яного тиску, а нестача VD сприяє розвитку атеросклерозу. Тривають дослідження захисного впливу VD відносно розвитку раку молочної залози, раку товстого кишечника.
VD зазвичай синтезується в шкірі під впливом сонячного проміння. Використання сонцезахисних кремів знижує природний синтез. Приводом для визначення в організмі VD є захворювання кісткової системи, болі в кістках, патологічні переломи, ревматоїдний артрит, похилий вік, ожиріння, хронічні хвороби нирок, печінкова недостатність, хвороба Крона та ін. Настороженість необхідна спортсменам, які тренуються у закритих приміщеннях.
VD міститься головним чином у продуктах тваринного походження – молоці, курячих яйцях, морській жирній рибі (оселедець, морський окунь, печінка тріски). Існують як водо-, так і жиророзчинні аптечні препарати VD.
У Київському міському Центрі здоров’я кожну третю середу о 12.00 проходять засідання Університету медичних та гігієнічних знань для людей літнього віку. На засіданнях можна отримати нові знання від досвідчених лікарів для збереження здоров’я. Адреса Центру здоров’я: (вул. Кирилівська, 103, територія Київської міської психоневрологічної лікарні № 1, поліклінічний корпус №11, окремий хід з вулиці навпроти Приймального відділення лікарні.
Телефони для довідок: 468-06-47, 468-06-48.

Головний лікар                                                                       О.Стойка

 

Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок