Міжнародний день передчасно народженої дитини –
17 листопада 2017 року

У відповідності з наказом Департаменту охорони здоров’я від 07 листопада 2017 року № 666 «Про проведення в місті Києві 17 листопада 2017 року заходів з нагоди Міжнародного дня передчасно народженої дитини» 17 листопада 2017 року будуть проведені наступні організаційні заходи:
- о 15.00 «Свято малюка у твоєму місті» у Колонній залі Київської міської державної адміністрації;
- о 9.00 засідання круглих столів на базі Перинатального центру м. Києва, пологових будинків №1, №2, №5, №6; КНП «Київський медичний центр «Академія здорової людини», жіночих консультацій закладів охорони здоров’я для медичних працівників, вагітних жінок, членів їх родин на теми, які стосуються сучасних підходів до проблеми передчасних пологів та виходжування недоношених дітей;
- семінари для вагітних, роділь та породіль на базі пологового будинку №6, КНП «Київський медичний центр «Академія здорової людини» на теми виходжування та грудного вигодовування передчасно народжених та хворих дітей.
Кожного року у світі близько 15 млн. дітей народжуються передчасно – це майже 10% всіх дітей, які народжуються у країнах світу. Всі новонароджені уразливі, але передчасно народжені – особливо уразливі. Для того, щоб просто вижити їм потрібен особливий догляд. Смертність новонароджених (перший місяць життя) складає 40% всієї смертності дітей до 5 років. Недоношеність – головна причина смерті новонароджених і друга за значимістю причина дитячої смертності в цілому (після пневмонії). Багато з тих недоношених дітей, які вижили, приречені на інвалідність.
Перелічені факти стали закликом до дій. У 2010 році у світі було проголошено ініціативу «Кожна жінка, кожна дитина», яка змусила лідерів урядів, філантропічних організацій, громадянського суспільства по всьому світу взяти на себе довгострокові зобов’язання в рамках Глобальної стратегії охорони здоров’я жінок і дітей, досягнення цілей ООН у галузі розвитку, сформульованих у Декларації тисячоліття.
На сьогодні розроблено науково обґрунтовані рішення, спрямовані на врятування життів недоношених дітей, забезпечення догляду, зниження високих показників смертності та інвалідності. В результаті Технічної консультації ВООЗ прийняті 10 головних рекомендацій і 17 додаткових рекомендацій (Публікація ВООЗ «Покращення наслідків передчасних пологів»).
Частота передчасних пологів зростає в усьому світі. Кожен рік від ускладнень, пов’язаних з передчасними пологами, помирає більше 1 млн. дітей Планування сім’ї, розширення прав та можливостей жінок, особливо підлітків, покращення медичної допомоги можуть значно знизити частоту передчасних пологів.
В Україні для вирішення проблеми створено і функціонують мережі служб планування сім’ї та дитячої і підліткової гінекології, центри репродуктивного здоров’я, які формують відповідальну сексуальну культуру. В навчальних закладах впроваджуються освітні програми з питань статевого виховання. Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді також здійснюють роботу щодо збереження репродуктивного здоров’я молоді.
Існує багато чинників, які наносять непоправну шкоду репродуктивному здоров’ю. Одним з таких чинників є аборти, які впливають на перебіг наступних вагітностей та пологів. Протягом останніх десятиріч в Україні суттєво знизилась кількість абортів, значно збільшилось число жінок, які користуються контрацептивами.
Показники материнської та малюкової смертності є індикаторами соціально-економічного благополуччя держави. В Україні ці показники традиційно знижуються, однак все ще залишаються вище, ніж у країнах ЄС.
Зростає кількість жінок, що вступають до репродуктивного віку вже з тягарем екстрагенітальних та гінекологічних захворювань. Навіть серед практично здорових жінок лише у 10-15% вагітність розвивається без ускладнень, а фізіологічні пологи відбуваються у 25-30% випадків. Це визначає необхідність проведення етапного нагляду за майбутньою матір’ю з метою профілактики, раннього виявлення та своєчасного лікування патологічних процесів, що можуть призвести до порушень здоров’я жінки та її майбутньої дитини.
За словами директора Київського міського центру репродуктивної та перинатальної медицини В.Камінського, мережа створених в Україні перинатальних центрів сприяє зниженню материнської та дитячої смертності. Термін «перинатальний» відноситься до періоду, який починається за кілька тижнів до пологів і закінчується за кілька тижнів після народження дитини. Перинатальні центри - це клініки широкого профілю, у яких проводяться консультації, лікування та реабілітація вагітних і породіль,  а також новонароджених дітей. У таких закладах вагітні з факторами ризику для здоров’я можуть спостерігатися протягом вагітності і там же народжувати. До функцій перинатальних центрів входить виходжування недоношених немовлят та надання їм вузькоспеціалізованої допомоги з використанням найсучасніших медичних технологій. Перинатальні центри працюють в рамках світової доказової медицини, медицини вищого рівня.
По місту Києву рівень малюкової смертності у 2016 році зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. За минулий рік померла 201 дитина (у 2015 році – 265), в т.ч. – 56 іногородніх. Показник малюкової смертності склав 5,57‰, що менше на 26,3%, ніж у 2015 році (7,56‰). У 2016 році відбулося також зменшення перинатальної смертності та мертвонароджуваності.
Своєчасне охоплення вагітних диспансерним наглядом дозволяє уникнути патологічних наслідків вагітності та знизити перинатальну патологію. Рання явка вагітних має велике значення для своєчасного виявлення жінок з груп як соціально–демографічного, так і медико-біологічного ризику, а також, для виявлення та оцінки прогностично несприятливих факторів вагітності та пологів. Забезпечення адекватного нагляду за вагітними можливо за умови ранньої явки жінок та регулярного відвідування ними жіночої консультації.
Сучасні методи планування сім’ї знижують потреби у небезпечних абортах, частих та несвоєчасних вагітностях та пологах, ризики зараження ВІЛ, інфекціями, які передаються статевим шляхом.

 

ГОЛОВНА

На початок