Запобігання опікової травми у дітей

 

В Україні десять тисяч дітей щорічно зазнають опіків, з них 25-40 дітей гинуть в результаті несумісних з життям опікових травм. Діти отримують опіки головним чином у побуті через незнання, необачливість і халатність дорослих людей – батьків або інших родичів. Іноді причиною травмувань дітей стають дії медичного персоналу. У травні 2017 року стався випадок тяжкої термічної травми у новонародженого хлопчика, якого для забезпечення теплового комфорту акушерка виклала на електричну грілку. На щастя дитину вдалося врятувати.
У місті Києві в 2017 році 971 дитина від 0 до 17 років (показник 16,4 на 10 тис. дітей відповідного віку) зазнала термічного або хімічного опіку.
Опікова травма є одним з тяжких патологічних станів, що розвивається у людини, оскільки супроводжується опіковим шоком і інтоксикацією в результаті розпаду власних тканин організму. У відповідь на термічне пошкодження розвиваються стресові, запальні, імунні реакції з пошкодженням клітинних мембран, порушенням структури і функцій тканин, органів і систем організму. Для опікової травми характерна важкість клінічного перебігу, складність лікування та важкі наслідки для подальшого життя людини. Незрілість імунної системи дитини, недосконалість бар’єрної функції шкіри, інші анатомо-фізіологічні особливості дитячого віку іще ускладнюють контроль перебігу та адекватність лікування опікової травми. Рубці, які формуються в результаті термічної травми, потребують лікування, іноді додаткових пластичних операцій і медичного спостереження впродовж усього життя постраждалих. Це значне психологічне та фінансове навантаження на родини травмованих у дитинстві людей.
Частіше за все опіки отримують діти від 1 до 3 років у побуті через недогляд батьків. Досвід успішного інформаційного проекту «Проти опіків», який реалізується у Львівській області з 2012 року, показав, що просвітницька робота з батьками дітей у дошкільних навчальних закладах, з вагітними у «Школах відповідального батьківства» в процесі підготовки до пологів підвищує загальну санітарну культуру виховання дітей та сприяє профілактиці травмувань та опіків. У проекті використовуються наступні поради.
Прості правила, які рятують життя, або як захистити дітей від опіків
Запобігання опіків кип’ятком (80% таких опіків трапляються на кухні, у ванній)
Не їжте і не пийте нічого гарячого, коли дитина сидить у Вас на колінах або коли Ви тримаєте її на руках. Діти будуть тягнутися до чашки, склянки або тарілки, щоб подивитися, що в них.
Не ставте горнятка або чайники близько до краю столу.
Не використовуйте звисаючих вниз скатертин.
Слідкуйте за тим, щоб дроти електричних кип’ятильників й чайників не звисали вниз.
Готуйте їжу на далеких конфорках. Завжди ставте каструлі і сковорідки на плиту ручками назад.
Використовуйте захисну решітку для плити, щоб Ваша дитина не могла доторкнутися до гарячих поверхонь або перевернути на себе каструлі з гарячим вмістом.
Гасіть палаюче масло, накривши його кришкою. Ніколи не гасіть масло водою.
Пляшечки й каша, розігріті в мікрохвильовій печі, часто здаються лише теплими, хоча всередині обпікаюче гарячі. Тому ретельно перемішайте їжу і скуштуйте її, перш ніж приступити до годування дитини.
Не залишайте на підлозі відра, каструлі або тази з гарячою водою – діти можуть зачепитися і впасти туди.
Ніколи не заливайте у ванну тільки гарячу воду, контролюйте температуру води термометром.
Не залишайте ручку змішувача в положенні «гаряча вода». При відкриванні крана дитина може обшпаритися.
Прилаштуйте до крана спеціальний термостат, який обмежує нагрівання води до 50 °С.
Заливайте в грілку воду температурою не вище 50 °С і добре закручуйте кришку.
Не залишайте дитину одну без нагляду, коли вона робить інгаляцію. Дитина може легко потягнути на себе зі столу рідину для інгаляцій разом з рушником.
Не варто недооцінювати «радіус дії» вашої дитини – він збільшується із кожним днем!
Запобігання опіків полум’ям:
Ніколи не залишайте дитину одну біля відкритого вогню, палаючих свічок і т.д.
Завжди тримайте сірники та запальнички під замком.
Виходячи з кімнати, вимикайте праску і виймайте штекер з розетки.
Захистіть гарячі батареї, труби опалення і камінні печі решітками, оскільки вони можуть бути причиною контактного опіку.
Не кладіть у дитячу постіль електроковдри. Немовля, маленька дитина не може сказати, що їй стає занадто гаряче. Не затемнюйте світло лампи за допомогою хустки або паперу.
Прикрашаючи новорічну ялинку замість свічок використовуйте світлові гірлянди.
Не дозволяйте дітям гратися з бенгальськими вогнями. Від іскри може загорітися одяг.
Не дозволяйте дитині гратися з петардами, феєрверками і різноманітними салютними установками: це забави для дорослих, і дітям поруч не місце.
Не можна носити хлопавки, петарди в кишені, бо вони можуть запалитися внаслідок тертя.
Клеї можуть спалахнути від найменшої іскри, якщо вони вступають у взаємодію з повітрям. Балончики з аерозолем не можна тримати поблизу відкритого вогню.
Не можна ходити по попелищі багаття, навіть якщо воно виглядає загашеним. Найчастіше воно ще гаряче.
Не забувайте: діти схильні повторювати за батьками всі пустощі.
Запобігання опіків електричним струмом:
Не можна запускати повітряних зміїв поблизу від лінії електропередач.
Вимагайте негайного ремонту дефектних електропроводів, розеток.
Необхідно оснастити електричні розетки захистом від дітей і охоронним вимикачем, який спрацьовує при появі витоку струму.
Не можна встановлювати електроприлади поблизу води.
Не наближатися до опори високовольтних ліній електропередач та трансформаторних будок, електричних дротів, які вільно лежать на землі.
Не займатися екстремальним «серфінгом» на електричці. Навіть без прямого контакту зі струмоведучими проводами електрична дуга може вразити на відстані 1-2 метри.
Попередження опіків побутовими хімічними речовинами:
Засоби для чищення і медикаменти зберігати в недоступному для дітей місці.
Отруйні або їдкі рідини ні в якому разі не дозволяється зберігати в пляшках з під лимонаду чи води.
Загальні правила:
Необхідно зробити безпечними потенційні джерела небезпеки.
Пам’ятайте що для дитини «заборонений плід солодкий». Пояснення і створення навичок – це найкращий захист: навчіть дитину, як правильно запалювати і гасити сірники, свічки, багаття тощо.
Завжди подавайте правильний приклад: у жодному разі не лийте займисті рідини на занадто слабко тліюче вугілля гриля. Не грайте з вогнем, підпалюючи гілки передріздвяних ялинок.
Поясніть дитині, що коли починається пожежа, вона повинна тікати і голосно кричати «Пожежа!». Найчастіше замість того, щоб тікати, діти ховаються або намагаються врятувати свою улюблену іграшку.
Покажіть дитині можливі шляхи порятунку і систематично тренуйте її.
Встановіть в будинку або квартирі датчики диму. Дим такий самий небезпечний, як вогонь. При наявності диму легше дихати, повзучи по підлозі, ніж при пересуванні в повний зріст.
Завчіть з дитиною, як викликати пожежну команду: набрати номер 101, відповісти на 5 найважливіших питань - Де горить? Хто дзвонить? Що трапилося? Які ушкодження? Скільки постраждалих?
Перша допомога при опіках
При нещасному випадку негайно охолоджуйте місце опіку водою упродовж 10-15 хвилин. Вода при цьому повинна мати температуру не нижчу +15° С, інакше дитина може переохолодитися. Охолодження такою водою має й знеболюючий ефект.
Збити вогонь з дитини треба за допомогою ковдри, води або перекочуванням по землі.
При ураженні електричним струмом насамперед необхідно розімкнути електричний ланцюг.
Негайно викличте бригаду швидкої допомоги за телефоном 103.
Ні в якому разі не обробляйте опікову рану борошном, зубною пастою, маслом, спиртом і іншими «народними» методами.
Пам’ятайте про те, що ваша дитина знаходиться в шоковому стані. Не залишайте її одну до прибуття лікаря швидкої допомоги. Зверніться за консультацією до лікаря, навіть якщо Вам здається що дитина отримала незначний опік, особливо якщо опік поширюється на одну із таких ділянок тіла: обличчя, шию, кисті, стопи, промежину, ділянки суглобів. Не можна недооцінювати важкість отриманої опікової травми – внаслідок зневоднення та болю вона може спричинити швидке погіршення стану дитини.

Твитнуть
ГОЛОВНА

На початок