Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження
репродуктивного здоров’я -  9-15 травня 2017 року

Репродуктивне здоров’я є найважливішою частиною загального здоров’я, займає центральне місце в розвитку людини, підтримує відтворення, передачу спадкових якостей, стосується особистих і в найбільшій мірі цінних аспектів життя. Репродуктивне здоров’я дає можливість мати здорових нащадків, вільно приймати рішення відносно доцільності, часу та частоти народження дітей, мати доступ до відповідної інформації та послуг, вести безпечне статеве життя, яке приносить задоволення. Планування сім’ї знижує потреби в небезпечних абортах. Деякі методи планування сім’ї попереджають зараження ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом.
Всесвітня організація охорони здоров’я, формуючи для країн-учасниць задачі на 21 сторіччя, приділила особливу увагу підтримці здоров’я молоді, кращій її підготовці до виконання своїх обов’язків. Молодь має оволодіти найкращими життєвими навичками, використовувати їх в подальшому для підтримки свого здоров’я, відтворення здорового покоління. Для досягнення цього молода людина повинна знати основи здорового способу життя, опанувати культуру планування сім’ї, статевих відносин. Частота вагітності у дівчаток-підлітків повинна знизитися до мінімуму.
В Україні і місті Києві створено умови для народження здорових дітей, але майбутні батьки мають пам’ятати, що у значній мірі здоров’я їхньої дитини залежить саме від них. Куріння (в тому числі і пасивне), вживання алкоголю та наркотичних речовин, гіподинамія, надмірна вага, нерозбірлива статева поведінка та нехтування хронічними захворюваннями можуть призвести до важких наслідків як для дитини, так і для матері.
В результаті планомірної роботи з молоддю кількість медичних абортів в країні і місті Києві постійно скорочується. Знижується також питома вага абортів у дівчаток-підлітків та жінок у віці 18-34 роки. Але зростає кількість жінок, які вступають до репродуктивного віку з тягарем гінекологічних та екстрагенітальних захворювань.
Оптимальний вік для  народження  дітей  18-35 років. Інтервали між пологами мають бути не менше двох років, це дозволяє жінці відновити  сили для майбутніх пологів, зберегти своє здоров’я та здоров’я майбутніх  дітей.
Сучасна медицина пропонує різноманітні методи запобігання небажаної вагітності.  Види та засоби контрацепції відрізняються один від одного дією на організм, ефективністю та зручністю застосування. Не дивлячись на високу ефективність, жоден з методів сучасної контрацепції не дає стовідсоткової гарантії запобігання вагітності. Це пов’язано, перш за все, з неправильним або недбалим застосуванням того або іншого протизаплідного засобу. Крім того, наш організм має неповторні індивідуальні особливості, тому ефективність засобів контрацепції на практиці не перевищує 98-99%. Серед натуральних методів контрацепції найбільш відомими є метод лактаційної аменореї - грудне вигодовування дитини, як метод запобігання наступній  вагітності після пологів, а також природні методи уникнення вагітності - утримання від статевого контакту в певні дні менструального циклу.
Подружня пара, яка планує вагітність, має замислитись про підготовку до вагітності, так звану преконцепційну підготовку. Це стосується своєчасної відмови від шкідливих звичок, алкоголю, змін в харчуванні: насичення організму вітамінами та мікроелементами, захисту від так званих TORCH-інфекцій (токсоплазмозу, червінки, цитомегавірусу, герпесу), які б могли загрожувати майбутній дитині. Подружня пара, що планує вагітність, має обстежитись ще до настання вагітності. Аналізи на TORCH-інфекції найкраще здавати за 2-3 місяці до запланованого зачаття. В цьому випадку при виявленні гострої або підгострої форми інфекції лікар зможе призначити ефективне лікування, не турбуючись про його шкідливий вплив на майбутню дитину. Жінка, яка планує вагітність, а тим більш вагітна, має бути уважною до себе, не пропускаючи навіть стертих форм захворювань. Якщо під час обстеження виявляються антитіла до будь-якої інфекції з TORCH–комплексу, можна вважати, що мати і плід захищені від даної інфекції. Якщо антитіл не виявлено, жінці необхідно приділити підвищену увагу  профілактиці. Крім засобів профілактики TORCH–інфекцій жінці без антитіл до перелічених захворювань необхідно під час вагітності проходити додаткове обстеження на TORCH–інфекції для своєчасного виявлення первинної інфекції і проведення відповідних заходів для попередження самовільних викиднів, вроджених вад розвитку органів та тканин у дітей.
Після настання вагітності необхідно якомога раніше звернутись в жіночу консультацію. Експерти ЮНІСЕФ звертають увагу на шість основних симптомів у вагітної, які не можна ігнорувати, і при виникненні яких потрібно одразу звертатися до лікаря: це вагінальна кровотеча, підвищення температури тіла до 38 градусів і вище, ранній токсикоз, раптова набряклість кінцівок, живота чи обличчя, сильний біль у животі та підвищений тиск».
Подружня пара, що планує вагітність, має пам’ятати, що імунітет знижують куріння, вживання алкоголю, нераціональне харчування, перевтома, хронічні стреси. Організація в сім’ї здорового способу життя, підтримка оптимальних рівнів фізичної активності є запорукою народження  та виховання здорової дитини, профілактики депресивних станів у матері.
Навчитись природним методам регулювання запліднення, отримати консультації лікаря-сексолога ви можете у Київському міському Центрі здоров’я за адресою вул. Кирилівська, 103, тел.: 468-06-47, 468-06-48.

            Головний лікар                                                           О. Стойка


Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок