Всесвітній день без тютюну – 31 травня 2017 року

Тема: «Тютюн – загроза для розвитку»

Щороку 31 травня у світі відмічають день без тютюну. Це нагода для лікарів роз’яснити ризик впливу тютюну на здоров’я, а багатьом курцям - почати життя без куріння. В цьому році кампанія присвячена загрозі вживання тютюну для економічного та соціального розвитку суспільства, покликана продемонструвати роль тютюнових компаній у падінні добробуту і погіршенні здоров’я, а урядам країн і громадськості - протидіяти тютюновій індустрії.
Боротьбу проти тютюну закріплено у Цілях програми сталого розвитку до 2030 року, прийнятої країнами членами ООН у вересні 2016 року.  Смертність від неінфекційних захворювань за цей час має бути знижена на третину, головним чином за рахунок впровадження всіх вимог Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.
Нова масштабна доповідь ВООЗ та Національного інституту онкології США «Тютюнова економіка і боротьба проти тютюну» свідчить, що  тютюн справляє величезний вплив на країни і населення в цілому. Тютюнові компанії поставляють на ринки продукцію, яка стає причиною передчасної смерті мільйонів людей, ошукує сім’ї, відбираючи фінансові кошти, які б могли бути витрачені на харчування, освіту, підтримку здоров’я. В світі з 1,1 мільярда курців у віці 15 років і старше 80% мешкають в країнах з низьким і середнім рівнем прибутків. 226 мільйонів курців живуть у злиднях. На сьогодні в світі в результаті вживання тютюну щорічно помирають близько 6 мільйонів осіб. Якщо не будуть вжиті обмежувальні заходи, смертоносний вплив тютюнової продукції буде наносити світовій економіці збитки на суму більше одного трильйона доларів США на рік у зв’язку із зростанням витрат на медичне обслуговування та зниженням продуктивності праці.
Збільшення податків і цін на тютюнові вироби можуть слугувати джерелом  надходжень значних державних коштів на цілі охорони здоров’я і соціального розвитку. У США об’єм державних прибутків за рахунок акцизних зборів на тютюн у 2013-2014 роках сягнув майже 269 мільярдів доларів.
В Україні і місті Києві багато зроблено для обмеження попиту населення на тютюнові вироби – законодавчо заборонено рекламу тютюну, тютюнокуріння в громадських місцях, в тому числі барах і ресторанах, введено розміщення на пачках сигарет помітних яскравих попереджувальних написів та зображень. Держава здійснює послідовні кроки до підвищення ставок акцизів на тютюнові вироби.
У 2017 році поширеність куріння в Україні серед дорослих (18+) становила 23,7%, в той час, як у 2013 році — 26,2%. Серед чоловіків вона складає – 41,2%, серед жінок – 9%. Відбулося суттєве зниження поширеності куріння серед молодих людей 18-30 років: із 37% до 26,7%. Тобто воно скоротилося на 10,3 відсоткові пункти або на 28%. Поширеність куріння серед підлітків 14-17 років знизилась з 2000 року, коли вона становила рекордні 10%, до 2,9% у 2015 році. Офіційні дані свідчать, що зменшення поширеності тютюнокуріння призводить і до скорочення захворюваності: наприклад, кількість осіб, які повідомили при опитуванні, що хворіють на хронічний бронхіт або емфізему легенів, скоротилася у 2015 році на 9%, а загалом за 2008-2015 роки – майже на третину.
Цьогорічне дослідження «Омнібус» вперше містило запитання щодо куріння специфічних тютюнових виробів та пристроїв доставки нікотину. Частка щоденних курців, які протягом останнього року курили електронні сигарети, становить 5,6% серед чоловіків та 3,9% серед жінок, а кальян - 7,7% серед чоловіків і 6,8% серед жінок.
Нелегальна торгівля тютюновими виробами, яка була темою одного з попередніх Всесвітніх днів без тютюну, а також маркетинг тютюнових виробів залишаються гострими невирішеними проблемами столиці, резервом можливостей зниження вживання тютюну та його наслідків для здоров’я і економіки. Для досягнення прогресу необхідні узгоджені дії державних структур, громадських організацій, засобів масової інформації.
Медичні працівники будь-якої спеціальності можуть сприяти відмові від куріння своїх пацієнтів, надавати як профілактичні поради, так і лікувати тютюнову залежність. Основою для такої діяльності слугують «Методичні рекомендацій для медичних працівників закладів охорони здоров'я з надання лікувально-профілактичної допомоги особам, які бажають позбутися залежності від тютюну», затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України у 2012 році.
Нагадаємо, що у Київському міському Центрі здоров’я громадяни можуть отримати допомогу у відмові від тютюнокуріння,  а медичні працівники – навчитись надавати пацієнтам відповідну медичну та психологічну допомогу. Телефонуйте: 468-06-47.
16 травня 2017 року в Україні під егідою ВООЗ та Міністерства охорони здоров’я України розпочав роботу Сервіс з надання допомоги у припиненні куріння – www.stopsmoking.org.ua, який містить безкоштовну телефонну лінію:
0800-50-55-60 (час роботи пн-пт 9.00-15.00).

Головний лікар                                                         О. Стойка

 

Когут,
468-06-47

 

Твитнуть
ГОЛОВНА

На початок