psih-zdor-2018

Всесвітній день охорони психічного здоров’я – 10 жовтня 2018 року

Тема: Молоді люди і психічне здоров’я у мінливому світі

Всесвітня федерація психічного здоров’я, яка розпочала свою діяльність у 1948 році і займається спільно з ВООЗ всіма аспектами психічного здоров’я, пропонує 10 жовтня 2018 року зосередити увагу на молодих людях та їх психічному здоров’ї у мінливому світі.

Молоді люди світу, де б вони сьогодні не жили, регулярно стикаються у своєму реальному житті, у кінофільмах, в інтернеті з проявами порушень прав людини, війн та насильства. Перегляд моментів злочинів, залякувань, гра у насильницькі відеоігри може спровокувати аддиктивну (addiction - залежність) поведінку, серйозні психічні захворювання. Молодим недосвідченим людям майже нема чого протиставити таким впливам, у них немає навичок захисту психіки від руйнуючих емоцій. Тому необхідно розпочати розмову з дітьми та молоддю про те, як вирости здоровою, успішною людиною, вміти протистояти спокусам, різного роду зловживанням, насильству, стресам, психічним травмам, розрізняти добро і зло, відчувати свою гендерну ідентичність.

Психічне здоров’я отримало велику кількість визначень з боку вчених, які представляють різні культури. Концепція психічного здоров’я включає, серед іншого, суб’єктивне благополуччя, самооцінку, автономність, компетентність, спадкоємність поколінь, самовираження інтелектуальних та емоційних властивостей. Практично неможливо дати повне визначення психічному здоров’ю. Разом з тим, психічне здоров’я є більш широким поняттям, ніж відсутність психічних розладів. В останні роки інформація в галузі нейронауки і поведінкової медицини у значній мірі сприяла усвідомленню того, як проходять психічні процеси, Стає все більш зрозумілим, що нормальні функції, пов’язані з психічним здоров’ям, мають фізіологічну основу. Таке розуміння заложив ще на початку ХХ століття російський фізіолог і психіатр І.П.Павлов (у 1904 році – лауреат Нобелівської премії в області фізіології і медицини) у серії робіт, де виявив зв’язок між умовними рефлексами і формуванням патологічного мислення.

Під психічними розладами слід розуміти велике коло патологічних станів, перелічених у міжнародних статистичних класифікаціях і діагностичних керівництвах. Соціальну проблему створюють так звані виражені психічні розлади, при яких хворі втрачають здатність правильно розуміти те, що відбувається, усвідомлювати свої дії і керувати ними. Саме психічні розлади такого рівня тяжкості асоціюються у свідомості обивателів з поняттям психічно хворої людини.

Паралельно у суспільстві існує ще більша проблема. В сучасній соціально-економічній ситуації молодь залишилась без надійних соціальних орієнтирів. Споживчий тип соціального функціонування молоді орієнтується на отримання максимального задоволення від життя і часто неможливістю його досягнення, що призводить до адиктивної поведінки, пов’язаної з бажанням втекти від реальності. Психоактивні речовини – це хімічні і фармакологічні засоби, які впливають на фізичний і психічний стан, викликають хворобливу залежність. До них відносять алкоголь, наркотики, тютюн, транквілізатори та ін.

Неконтрольовані інформаційні потоки, реклама сприяють алкоголізації молоді. Викладки сигарет з привабливою підсвіткою на вітринах магазинів і кіосків залучають все нових курців з числа дітей і підлітків. Діти не усвідомлюють небезпеки стати алкоголіком і курцем на довгі роки, отримати тяжку депресію. Різке зростання вірогідності розвитку психотичних розладів спостерігається при ранньому вживанні каннабіноїдів (коноплі) та інших сумішей для куріння. Слабоалкогольні коктейлі, в яких міститься кофеїн, так званий «алко-поп», популярні у молоді. Поєднання кофеїну з алкоголем в одному енергетичному напої небезпечно для здоров’я, може викликати гострі кардіоміопатії навіть у молодих людей. Етиловий спирт, як сильний токсикант, пригнічує роботу мозку, міокарда, а кофеїн - тонізує і провокує організм до втрати ресурсів і виснаження. В результаті виникає порочне коло, яке збільшує ризик смерті, особливо при неконтрольованому вживанні напоїв. Крім того, кофеїн маскує ефект дії алкоголю, уповільнює процес прийняття рішень і потенційно ставить споживача в ситуацію, загрозливу для життя. Пов’язане з ризиком вживання алкоголю і стан сп’яніння у підлітковому віці часто поєднуються зі способом життя високого ризику і можуть мати негативні соціальні, фізичні, психологічні і неврологічні наслідки у дорослому житті.

Фармакологічна дія пива така, що сприяє відпочинку і заспокоєнню, навіть приголомшеності. Регулярне вживання для розслаблення швидко стає звичкою, дози наростають, виникають алкогольні ексцеси, з’являється похмільний синдром. Перше вживання переноситься на все більш ранній термін і, нарешті, на ранок. Для формування залежності пиво навіть більш небезпечне, ніж міцні алкогольні напої, викликає, завдяки швидкому всмоктуванню, більш виражене сп’яніння. Свою пагубну дію спричиняє спирт, що міститься в пиві, а також важкі метали – кобальт, кадмій, свинець, ртуть, мідь, цинк. Кадмій, як добавка для збереження піни, займає особливе місце завдяки біологічним властивостям і механізму вражаючої дії. Великі його дози при непомірному вживанні пива викликають явища гострого отруєння, а постійне надходження – хронічне отруєння. Солі кадмію вражають нирки і серце, пригнічують передачу нервових імпульсів, сперматогенез, вироблення чоловічих статевих гормонів, інсуліну.

В коло споживачів наркотиків втягується досить значна кількість молоді та підлітків. Саме у підлітковому віці, як правило, вперше вживаються наркотичні речовини, тому батькам та вчителям дуже важливо попередити, помітити та розрізнити ранні ознаки вживання наркотиків, коли проблема ще не набула хронічного характеру і значно легше піддається корекції.

Лікарі закликають зробити все необхідне для здоров’я молоді. Настав час обрати позицію і робити більше для молодих людей – від цього залежить наше майбутнє!

ГОЛОВНА

На початок