Всеукраїнський тиждень планування сім’ї
та збереження репродуктивного здоров’я – 13-20 травня 2018 року
( 13 травня - День матері, 15 травня – Міжнародний день сім’ї)

До Всеукраїнського тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я у «Клініках, дружніх до молоді» 14-20 травня 2018 будуть організовані Дні відкритих дверей, в закладах освіти – лекції, семінари-тренінги для молоді (план проведення заходів розміщено на сайті Департаменту охорони здоров’я)

Репродуктивне здоров’я є найважливішою частиною загального здоров’я, займає центральне місце в розвитку людини, підтримує відтворення, передачу спадкових якостей, стосується особистих і в найбільшій мірі цінних аспектів життя. Репродуктивне здоров’я дає можливість мати здорових нащадків, вільно приймати рішення відносно доцільності, часу та частоти народження дітей, мати доступ до відповідної інформації та послуг, вести безпечне статеве життя, яке приносить задоволення.
Державна програма «Репродуктивне здоров’я нації» на період до 2015 року, незважаючи на недостатнє фінансування, дала суттєвий поштовх процесам зміцнення репродуктивного здоров’я населення України. Програма була спрямована на підвищення можливостей збереження репродуктивного здоров’я, планування сім’ї, профілактику онкологічних захворювань. Повною мірою виконані такі заходи програми як забезпечення акушерських відділень препаратами для надання невідкладної медичної допомоги у разі кровотечі, впровадження клінічних протоколів щодо сучасних перинатальних технологій згідно з рекомендаціями ВООЗ, впровадження системи інфекційного контролю в акушерських стаціонарах, безоплатне, майже 100% за рахунок державного бюджету забезпечення контрацептивами жінок з тяжкими екстрагенітальними захворюваннями, за наявності яких вагітність та пологи загрожують життю жінки. Завдяки таким крокам вдалося суттєво знизити показники материнської та малюкової смертності. Так, показник материнської смертності у 2013 році становив 13,5 проти 17,6 у 2005 році, а показник малюкової смертності знизився з 9,8 у 2006 році до 7,8 у 2014 році. Значно знизився і рівень смертності новонароджених від синдрому дихальних розладів – з 5,5 на 1000 випадків у 2006 році до 0,67 на 1000 випадків у 2016 році. На показник малюкової смертності (кількість померлих дітей віком до 1 року життя на 1000 народжених живими) суттєво вплинули й закупки сучасного обладнання для надання допомоги новонародженим, що здійснювалися за Програмою. Протягом 2006–2015 років на 16,5% збільшилась кількість жінок, які використовують гормональні контрацептиви. Число абортів на 1000 жінок фертильного віку знижено на 47,4 відсотка (з 18,6 випадків на 1000 жінок фертильного віку у 2006 році до 9,8 – у 2015 році). Суттєво, на 64% знизився показник штучного переривання вагітності у дівчат віком 15-17 років. Відбулося зниження показника захворюваності на рак шийки матки - 18,0 у 2015 році проти 20,3 на 100 тис. населення у 2011 році. Показники захворюваності на рак молочної залози також мали тенденцією до зниження.
Одним з головних показників, який мав підтвердити результативність Програми, було визначено рівень захворюваності на сифіліс. У ході реалізації заходів Програми цей показник значно зменшився і замість прогнозованих 30% його зниження відбулося на 78%. На 43% зменшилася частка молодих людей віком 15–17 років, у яких уперше було виявлено ВІЛ-інфекцію. Водночас показник вперше виявлених випадків ВІЛ-інфекції серед дитячого населення (0–17 років) на 100 тисяч населення складав 3,0 у 2015 році проти 5,2 у 2006 році.
Проте, в Україні після тривалого періоду підвищення народжуваності з 2002 року по 2012 рік, починаючи з 2013 року спостерігається її скорочення. Особливо відчутним воно стало у 2015 році, коли чисельність народжень скоротилася, порівняно з попереднім роком, майже на 12%, а число народжених у розрахунку на тисячу осіб знизилось з 10,8 до 9,6. Кризова соціально-економічна ситуація та військово-політична нестабільність мають негативний вплив як на поточну дітородну активність населення, так і на здоров’я народжених дітей. Тому зараз обговорюється Концепція наступної Загальнодержавної програми «Репродуктивне та статеве здоров’я нації на період до 2021 року».
У місті Києві природний приріст населення з 90-х років неухильно зростав і досяг найвищого значення, +2,2 на 1000 населення у 2012 році. У 2017 році показник дорівнював +1,6. Така в цілому позитивна динаміка підтримується зусиллями медичних працівників міста. Створена служба планування сім’ї: працюють Київська міська консультація «Шлюб і сім’я», де молодята можуть навчитись природним методам регулювання запліднення. Відділення репродуктивної та перинатальної медицини надають кваліфіковану і доступну медичну допомогу вагітним та породіллям в разі інфекцій, подружнім парам - при безплідді. Перинатальний центр міста Києва здійснює консультації, лікування та реабілітацію вагітних і породіль, а також новонароджених дітей. Працюють «Клініки, дружні до молоді».
В усіх пологових стаціонарах, підпорядкованих Департаменту охорони здоров’я, немовлята від народження знаходяться спільно з матерями, що дає можливість своєчасно розпочати та успішно продовжувати грудне вигодовування. Відпрацьована система надання медичної допомоги на рівні світових стандартів дітям всіх вікових груп та жінкам. Діє єдина сучасна програма первинної реанімації новонароджених. Смертність дітей у віці до одного року майже вдвічі менша, ніж в цілому по Україні. За останні п’ять років майже на третину знизилась смертність в результаті вроджених вад розвитку. Тільки у 2017 році з міського бюджету виділено більше 135 мільйонів гривень на придбання сучасного обладнання у відділення для новонароджених столичних пологових будинків. Загалом за ці кошти придбано сучасну техніку для відділень анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених, обладнання для виходжування недоношених малюків.
У столиці втілюється програма профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції від матері до дитини, впроваджується стратегія Fast Track для припинення епідемії СНІДу до 2030 року, проводиться масовий скринінг новонароджених на фенілкетонурію та гіпотиреоз, що дозволяє своєчасно виявляти дану патологію у дітей, здійснювати необхідне лікування та попереджувати інвалідність.
У великій мірі успіхам служби планування сім’ї сприяє подальше впровадження Розширеної ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини», створення умов спільного перебування матері та дитини в стаціонарних відділеннях неонатального та педіатричного профілю, раннього прикладання малюків до грудей і професійної компетентної підтримки грудного вигодовування. У столиці ефективно працює Київський методично-організаційний моніторинговий центр з підтримки грудного вигодовування. Свою роль відіграє впровадження надання медичних послуг підліткам та молоді на засадах «дружнього підходу». На сьогодні в Україні працюють 139 таких закладів. Послугами їх щорічно користуються більше 230 тисяч підлітків та молодих людей. У районах нашого міста працюють 7 «Клінік, дружніх до молоді» та «Клініка, дружня до молоді» на базі дитячої клінічної лікарні «Охматдит».

Твитнуть
ГОЛОВНА

На початок