Всесвітній день тромбозу – 13 жовтня 2017 року

Тромбоз – одна з провідних причин смертності людей із серцево-судинними захворюваннями. Місто Київ у 2017 році вперше приєднується до світової практики проведення Всесвітнього дня тромбозу з метою широкого інформування населення щодо можливостей профілактики небезпечного для життя патологічного стану.
Серцево-судинні хвороби є головною причиною смерті в усьому світі. Більшість з них можливо попередити шляхом подолання таких поведінкових факторів ризику у населення як вживання тютюну, нездорове харчування і ожиріння, відсутність фізичної активності, шкідливе вживання алкоголю. Хворі люди або особи з одним і більше факторів ризику, таких як підвищений артеріальний тиск, діабет, порушення ліпідного обміну потребують раннього виявлення і надання консультативної допомоги,  а при необхідності - прийому лікарських засобів.  
Серцево-судинні хвороби – це група захворювань, яка включає ішемічну хворобу серця, хворобу кровоносних судин, які забезпечують кров’ю головний мозок, хворобу периферійних судин, ревмокардит, вроджені вади серця, а також тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок та емболію легень.
Тромбоз глибоких вен (ТГВ) – це стан, при якому кров’яний згусток або тромб утворюється у глибокій вені, зазвичай у голені. Сприяють тромбоутворенню атеросклероз, тромбофлебіт та інші стани. Головним симптомом є біль і припухлість хворого місця. ТГВ можна виявити медичним тестуванням і лікувати. Тромб може відірватися від місця свого утворення (на стінці серця, судини) і потрапити в циркулюючу кров, далі в легені. Кровоток у судині, перекритій тромбом, припиняється, виникає ішемія (кисневе голодування) прилеглої тканини. ТГВ у сполученні з тромбоемболією може бути причиною ішемічного інфаркту, ішемічного інсульту, емболії легень і представляти загрозу для життя людини. В усіх випадках тромбоемболії людину необхідно терміново госпіталізувати.
ВООЗ визначила найбільш корисні, або високоефективні з точки зору затрат заходи профілактики серцево-судинних захворювань для всього населення та індивідуальні заходи. В популяціях рекомендовано проводити всебічну політику проти тютюну, оподаткування з метою зниження вживання продуктів з високим вмістом жирів, цукру і солі, будівництво пішохідних та велосипедних доріжок для підвищення рівня фізичної активності, стратегії для зниження вживання алкоголю, забезпечення раціонального харчування дітей у школах. Перелічені заходи дуже важливі для попередження перших інфарктів та інсультів. вакДля вторинної профілактики у осіб з серцево-судинними хворобами необхідно проведення лікування з використанням лікарських засобів, зокрема аспірину, який сприяє розрідженню крові, ліків, що знижують артеріальний тиск та вміст холестерину у крові.
Підвищений ризик тромбоутворення спостерігають при ожирінні, використанні пероральних контрацептивів, спадкових хворобах крові з підвищеною тенденцією крові до зсідання. 3% материнської смертності в світі обумовлені тромбоемболією. Вторинна інвалідизуюча патологія у пацієнтів з травмами хребта та переломами кісток також може бути пов’язана з тромбоутворенням.
Дослідження ВООЗ підтвердило існування підвищеного ризику венозної тромбоемболії при поїздках, тривалих авіаперельотах, під час яких пасажир знаходиться в сидячому і нерухомому положенні більше чотирьох годин. Циркуляції крові можна сприяти за допомогою вправ для литкових м’язів, а саме рухів уверх і донизу у гомілкових суглобах. Такі вправи зменшують застій крові. Необхідно уникати вузької одежі під час тривалих поїздок.
Нагадаємо, що у Київському міському Центрі здоров’я громадяни можуть отримати допомогу у відмові від тютюнокуріння, при ожирінні а медичні працівники – навчитись надавати пацієнтам відповідну медичну та психологічну допомогу. Телефонуйте: 468-06-47.
16 травня 2017 року в Україні під егідою ВООЗ та Міністерства охорони здоров’я України розпочав роботу Сервіс з надання допомоги у припиненні куріння – www.stopsmoking.org.ua, який містить безкоштовну телефонну лінію:
0800-50-55-60 (час роботи пн-пт 9.00-15.00).

 

ГОЛОВНА

На початок