Всесвітній тиждень імунізації – 24 - 30 квітня 2017 року

Тема: «#VaccinesWork» «Як працюють вакцини»

Всесвітній тиждень імунізації проводиться щорічно в останній тиждень квітня з метою популяризації використання вакцин для захисту від інфекційних хвороб людей будь-якого віку. Імунізацію визнано найбільш успішною та економічно ефективною профілактичною стратегією, яка на сьогодні дозволяє попередити 28 тяжких інфекційних хвороб.
2017 рік відмічає середину шляху, пройденого 194 державами-членами від моменту проведення Всесвітньої Асамблеї охорони здоров’я у травні 2012 року, коли були сформовані глобальні цілі попередження хвороб до 2020 року. За цей час зусилля держав були спрямовані на впровадження нових вакцин, ліквідацію кору, краснухи, поліомієліту, правця матерів та новонароджених, але не все йшло по плану. Досі 19,4 мільйона малюків залишаються не вакцинованими, щорічно 1,5 млн. дітей помирають від інфекційних хвороб, які можливо було попередити.
В Україні один із найнижчих показників імунізації населення в світі. Але ситуація із закупівлями вакцин нормалізується. Київ повністю забезпечений вакцинами для дітей до двох років проти туберкульозу, дифтерії, правця, поліомієліту, кашлюка, гемофільної інфекції. Доступні препарати для ревакцинації дітей у віці 6, 14 та 16 років проти дифтерії, правця, поліомієліту. Щеплення можна зробити в 74 кабінетах в усіх районах міста Києва. Крім того, батьки можуть звертатися в приватні медичні заклади. За кошти місцевого бюджету закуплено вакцину проти гепатиту В для медичних працівників з групи ризику. Програма вакцинації медпрацівників реалізується в усіх медичних закладах.
Планова імунізація є основою сильної первинної медико-санітарної допомоги, забезпечує кожній дитині змалечку можливість здорового життя, виступає стримуючим фактором  розвитку стійкості до протимікробних препаратів, знижує ризики алергічних реакцій на медикаменти. Інформаційна кампанія 2017 року націлює на підвищення обізнаності про важливість повної імунізації протягом усього життя як пріоритетного заходу збереження здоров’я. Особливого підходу потребують діти, вагітні жінки, літні люди.
Вакцинація людей і тварин представляє собою дуже ефективний засіб попередження інфікування і, відповідно - необхідності лікування антибіотиками.
До досягнення дитиною повноліття за її життя і здоров’я відповідають батьки. Не завжди вони приймають виважені рішення щодо вакцинації своїх дітей.  В Бельгії батьків, які відмовляються від вакцинації дитини, визивають до суду.
В Європейському досліджені вивчені причини відмови батьків від вакцинації - одним з поширених аргументів виявилось те, що вакцини перевантажують імунну систему. Насправді 11 або 12 вакцин, які діти отримують в перші роки життя є лише краплиною в морі у порівнянні з безліччю бактерій і вірусів, що знаходяться у навколишньому середовищі і з якими дитина в цей період успішно справляється. Імунітет дитини здатен відповідати на величезну кількість антигенів. Задача лікаря і батьків – захистити її від небезпечних для життя зустрічей з інфекціями. Прикладом може слугувати вакцинація проти гепатиту В, яку необхідно зробити в перші 24 години життя новонародженого. У 12% випадків у вагітних зустрічаються як помилково-позитивні, так і помилково-негативні результати дослідження крові на гепатит В. Відмова батьків від вакцинації тільки тому, що «дитина не наркоман», може привести до зараження малюка від матері на першому році життя. З віком дитини ризик інфікування зростає. У місті Києві у 2016 році спостерігалось зростання захворюваності на вірусний гепатит більше, ніж на 15%, зареєстровано 1331 випадок  (показник 45,8 на 100 тис. населення) проти 1154 у 2015 році. Дві третини випадків – це гострі форми хвороби. У структурі гострих вірусних гепатитів 18% припадає на гепатит В. Показник захворюваності на вірусні гепатити по Україні складав 29,67 проти 28,92 у 2015 році.
За даними експертів ВООЗ близько 350 мільйонів осіб в усьому світі хронічно інфіковані гепатитом В. Уявлення про те, що гепатит В хвороба наркоманів не відповідає дійсності, інфікування може відбутись в тату-салоні, під час голковколювання чи лікування у стоматолога, оформлення пірсингу, в манікюрному кабінеті, внаслідок операції та інших медичних процедур, пов’язаних з ін’єкціями. Кожен може наразитися на ризик бути інфікованим, адже для того, щоб людина захворіла на гепатит В, необхідно лише 0,00004–0,000001 мл крові, а на ВІЛ - 0,1- 0,01 мл крові, тобто після уколу інфікованою голкою ризик захворіти на ВІЛ-інфекцію становить 0,3%, в той час як на гепатит В - 30%.
У цивілізованому суспільстві є певні правила життя, лікування, відвідування колективів. Питання імунізації відносяться, безумовно, до сфери національної безпеки держави.
Вичерпну інформацію щодо Календаря щеплень в Україні, складання індивідуального графіку вакцинації дитини в залежності від віку або раніше зроблених щеплень розміщено на сайті: moi-privivki.com.
Використані матеріали головного позаштатного спеціаліста Департаменту охорони здоров’я з дитячої імунології Лапія Федора Івановича.

Головний лікар                                                              О. Стойка

 

 

 

 

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок