Всесвітній тиждень імунізації – 24 - 30 квітня 2018 року

Тема: «Наш загальний захист. #Вакцини працюють»

Імунізація рятує мільйони людських життів і отримала широке визнання в якості одного з найбільш дієвих та ефективних заходів у сфері охорони здоров’я. Разом з тим, у світі нараховується більше 19 млн. невакцинованих або недостатньо вакцинованих дітей, які піддаються серйозним ризикам потенційно смертельних захворювань. Всесвітній тиждень імунізації покликаний привернути увагу до колективних дій, які необхідні для захисту кожної людини від хвороб, які можливо попередити за допомогою вакцин. Тема тижня в цьому році закликає громадськість і окремих людей зробити все для розширення охвату імунізацією на благо всього суспільства.
План дій відносно вакцин прийнято 194 державами-членами на засіданні Всесвітньої Асамблеї охорони здоров’я у травні 2012 року, коли були сформовані глобальні цілі попередження хвороб до 2020 року. За цей час зусилля держав були спрямовані на впровадження нових вакцин, ліквідацію кору, краснухи, поліомієліту, правця матерів та новонароджених, але, незважаючи на переконливі успіхи, відмічається певне відставання від графіку. Огляд стану імунізації, зроблений експертами ВООЗ у січні 2018 року, показав, що вакцинація попереджає щорічно приблизно від 2 до 3 мільйонів смертей від дифтерії, правця, кашлюку та кору, проте можна було б уникнути додаткових 1,5 млн. смертей, якщо глобальне охоплення вакцинацією покращиться. Планова імунізація є наріжним каменем первинної медико-санітарної допомоги. Вона забезпечує уже на початку життя людини контакт з центром надання медико-санітарної допомоги, дає кожній дитині шанс на здорове життя із самого народження. А це надзвичайно важливо в умовах розвитку стійкості збудників інфекційних хвороб до антимікробних препаратів. Переваги вакцинації все більше поширюються на підлітків і дорослих людей завдяки захисту від таких небезпечних хвороб як грип, менінгіт, а також онкологічні захворювання (рак шийки матки та печінки), які розвиваються у зрілому віці.
В Україні з метою попередження інфекційних захворювань проводиться рутинна імунізація населення проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, червінки, Hib-інфекцій. Для порівняння, у США імунізація проводиться проти 16 інфекцій, у Швейцарії – 14, Германії та Австрії – 13.
Дифтерія – високо заразне, небезпечне для життя захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Завдяки низькому виконанню плану профілактичних щеплень у місті Києві створюються умови для накопичення в популяції осіб, які не мають імунітету проти дифтерії. Це виявили дослідження напруженості імунітету, виконані у 2013-2015 роках фахівцями ДУ «Київський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України». Зростання небезпеки обумовлює необхідність зробити щеплення дітям, а також ревакцинувати дорослих, що потрібно робити раз на 10 років.
Правець – гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему. Судоми скелетних м’язів призводять до асфікції і смерті хворого. Летальність надзвичайно висока. Правець може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів і слизових оболонок. Збудником є спороутворююча паличка, яка існує у довкіллі за відсутності кисню. Спори збудника правця виробляють токсин, який може спричинити серйозні ускладнення здоров’я або смерть. Вакцина з метою запобігання правцю запроваджена в 106 країнах. За оцінками, у світі 84% новонароджених захищені шляхом імунізації.
У місті Києві більшість осіб до 17 років не щеплені проти кашлюку через відмову батьків – 55,2% та із-за відсутності вакцини – 19,3%. Зараз щеплення проти дифтерії, кашлюку та правця можна зробити безкоштовно вакциною АКДП. В наявності є також безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії і правця АДП для дітей і дорослих.
Поліомієліт - це високо інфекційна вірусна хвороба, яка може викликати незворотний параліч. У 2016 році 85% немовлят у всьому світі отримали три дози вакцини від поліомієліту. На сьогодні поліомієліт зупинений у всіх країнах, крім Афганістану, Пакистану та Нігерії. Кордони для інфекційних хвороб не існують, тому всі країни, особливо ті, де є прояви конфлікту та нестабільності, залишаються під загрозою, поки хворобу не буде знищено.
Захворюваність на туберкульоз в столиці знизилась з 51,7 випадків на 100 тис. населення у 2013 році до 42,5 у 2017 році, тобто на 17,8%. Але реєструються випадки майже невиліковного захворювання з розширеною медикаментозною резистентністю і кількість їх стрімко збільшується. Особливо небезпечним є поєднання стійкого до лікування туберкульозу та ВІЛ-інфекції. Батьки дітей мають усвідомлювати необхідність проведення вакцинації та ревакцинації вакциною БЦЖ для формування у малечі протитуберкульозного захисту, в тому числі проти стійкої до медикаментів туберкульозної інфекції. ВООЗ рекомендує одноразову вакцинацію новонароджених у якомога більш стислі терміни після народження.
Вірусний гепатит В - це вірусна інфекція, яка ушкоджує печінку. Вакцина проти гепатиту В для немовлят була запроваджена загалом у 186 країнах. Глобальне покриття трьома дозами вакцини проти гепатиту B оцінюється у 84%.
Кір є дуже заразним захворюванням, спричиненим вірусом, який зазвичай супроводжується високою температурою та висипом, може призвести до сліпоти, енцефаліту або смерті. До кінця 2016 року 85% дітей світу отримали одну дозу вакцини проти кору на другий день народження. У 164 країнах 64% дітей отримали дві дози вакцини проти кору, відповідно до національних графіків імунізації. Від цієї інфекції немає специфічного лікування, вакцинація є єдиним способом захисту від кору.
Паротит - дуже заразна вірусна хвороба, що викликає болісний набряк обличчя під вухами (слинних залоз), підвищення температури тіла, головний біль та м’язові болі. Хвороба може спричинити вірусний менінгіт. Вакцину проти паротиту включено у загальнонаціональні графіки вакцинації 121 країни.
Червінка – це заразне і, як правило, легке вірусне захворювання, яке уражує головним чином дітей та молодих людей. Інфікування вагітної, особливо у першому триместрі, може призвести до викидня, загибелі плоду, мертвонародженості або вродженим вадам розвитку у малюка, відомих як синдром вродженої червінки (вади серця, сліпота, глухота). В першому триместрі червінка вагітної є показанням до переривання вагітності. Зараження червінкою на більш пізніх термінах також становить небезпеку для нормального розвитку дитини. Щорічно 100 тисяч дітей народжуються в світі в вродженою червінкою. Специфічного лікування немає. Вакцина проти червінки є загальнонаціональною у 152 країнах, а загальне охоплення вакцинацією - 47%.
Haemophilus influenzae типу b (Hib) викликає менінгіт і пневмонію. Hib-вакцина введена в 191 країні. Глобальне покриття трьома дозами вакцини Hib оцінюється у 70%.
Батькам дітей слід звернути увагу, що рекомендованим щепленням в Україні є вакцинація від папіломавірусної інфекції. Вакцина введена у 74 країнах світу. Папіломавірус людини є найпоширенішою вірусною інфекцією репродуктивної сфери і може викликати рак шийки матки, інші види раку та генітальні кондиломи (бородавки) як у чоловіків, так і у жінок. Рак шийки матки займає друге місце серед видів раку, розповсюджених серед жінок: щорічно у світі відмічається близько 500 тис. нових випадків захворювання і 250 тис. смертельних випадків. Практично всі випадки раку шийки матки пов’язані із зараженням геніталій вірусом папіломи людини. Інфекція передається статевим шляхом і заразитися можна протягом перших кількох років після початку статевого життя Тому ідеальним варіантом є застосування вакцини до першого сексуального контакту для зниження онкогенного впливу вірусу на слизову оболонку шийки матки. У місті Києві вакцинація безкоштовна, для цього потрібно звернутись до сімейного лікаря. Наказом Департаменту охорони здоров’я від 22 серпня 2017 року №463 «Про організаційні заходи щодо вакцинації дівчат для запобігання раку шийки матки» означено порядок використання вакцин/анатоксинів проти папіломавірусу людини, закуплених за кошти бюджету міста Києва. Жінкам необхідно раз на півроку відвідувати гінеколога і щорічно проходити цитологічне дослідження. Рекомендовано вести моногамні та захищені статеві стосунки.
Рекомендованим щепленням в Україні є також вакцинація проти пневмококу. 100 країн світу включили в свої національні календарі щеплень вакцинацію проти пневмококової інфекції, яка обумовлює до 20% випадків менінгіту, половину гострих отитів, 30-50% пневмоній у дітей.
Завдяки імунізації захворюваність інфекційними хворобами в сучасному світі значно знизилась і тому виникає парадоксальна ситуація, коли професіонали охорони здоров’я та батьки сумніваються у її необхідності. Внаслідок прогалин в охопленні вакцинацією повертаються такі хвороби як дифтерія, кір, поліомієліт. Тисячі випадків кору у країнах Європи у 2011 році, спалах поліомієліту в Таджикистані у 2010 році свідчать про суттєву загрозу розповсюдження тяжких інфекцій в умовах зниження колективного імунітету. Багато сімей в нашій країні ще зберігають пам’ять про вже далекі випадки смерті і каліцтв дітей від поліомієліту, енцефаліту, дифтерії, тифу, правця. Лікарі, які коли-небудь в своїй практиці стикнулись зі смертю дитини від дифтерії, тяжкими проявами кору чи кашлюку у маленьких пацієнтів, ніколи не стануть відмовляти батьків від вакцинації проти цих підступних та затяжних хвороб.
Наполегливо радимо батькам дотримуватися національного Календаря профілактичних щеплень та зробити своїм дітям щеплення від небезпечних хвороб.

Твитнуть
ГОЛОВНА

На початок