Всесвітній день діабету – 14 листопада 2018 року

Тема у 2018-2019 роках: «Сім’я та діабет»

Міжнародна Федерація діабету розпочинає дворічну кампанію «Сім’я та діабет» для підвищення обізнаності людей про вплив цукрового діабету на сім’ю, а також підтримки мережі тих, кого це стосується. Результатом кампанії стане підвищення ролі сім’ї у профілактиці діабету, належній освіті, контролі стану хворих, управлінні ризиками ускладнень. Матеріали кампанії Міжнародної Федерації діабету розміщені на сайті: www.worlddiabetesday.org

Діабет – хронічне захворювання, яке виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатню кількість гормону інсуліну, або коли організм не спроможний ефективно використовувати виділений інсулін, який має регулювати рівень цукру в крові. Цукровий діабет буває двох типів. Діабет першого типу, інсулінозалежний, характеризується відсутністю виділення підшлунковою залозою гормону інсуліну. Без щоденного введення гормону діабет першого типу швидко веде до смерті. Симптоми: надмірне сечовиділення (поліурія), сильна спрага (полідіпсія), постійний голод (булімія), надмірна вага, погіршення зору і загальна слабкість. Діабет другого типу виявляється у більшості хворих на діабет і виникає через неефективне використання організмом інсуліну. Діабет другого типу загрожує людям, які мають надлишкову вагу, підвищений артеріальний тиск, захворювання підшлункової залози, жовчного міхура, часто піддаються стресам. Специфічним обов’язковим проявом захворювання є порушення вуглеводного обміну з прогресуючим наростанням рівня глюкози у крові та сечі.

З часом діабет може вражати серце, кровоносні судини, очі, нирки і нерви. Причиною сліпоти є пошкодження кровоносних судин сітківки – діабетична ретинопатія. В перші роки хвороба протікає майже непомітно. Слід звертати увагу на будь-які зміни у стані здоров’я. Це може бути зниження зору, гнійники на шкірі, болі в ногах (в стані спокою або вночі). Можуть виникати проблеми з нирками або сечовим міхуром, розвиватися стоматит. Люди часто не підозрюють, що такі порушення є проявами цукрового діабету. Тому, починаючи з 35 років, необхідно щорічно перевіряти рівень цукру в крові. Якщо цей показник підвищений (норма натще 3,4 - 5,6 ммоль/літр, після їжі – 7,9 ммоль/літр), необхідно ще раз перевірити результат, здавши аналіз натще. Можливо, необхідно буде пройти і додаткові обстеження.

Досягнення медичної науки і технологій дозволяють хворим людям, за умови свідомого виконання деяких рекомендацій, уникати таких тяжких наслідків хвороби як сліпота, трофічні язви, гангрена. ВООЗ рекомендує для профілактики діабету: досягти здорової ваги тіла і підтримувати її; підтримувати фізичну активність практично кожен день - не менше 30 хвилин щоденної регулярної активності; раннє виявлення хвороби за допомогою аналізу крові; лікування, спрямоване на зниження вмісту глюкози в крові, уникнення факторів ризику розвитку хвороби, відмову від тютюну; регулярний контроль кров’яного тиску; догляд за ногами.

Діабет може бути дуже вартісним для людини та сім’ї. У багатьох країнах витрати на ін’єкції інсуліну та добовий моніторинг можуть відбирати половину середнього наявного доходу сім'ї, а регулярний доступ до основних ліків для діабету є недосяжним для багатьох людей. В Україні вже другий рік працює Урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти, що мають серцево-судинні захворювання, діабет другого типу та бронхіальну астму отримують якісні та ефективні препарати безоплатно чи з незначною доплатою. Урядова програма спонукає хворих систематично відвідувати лікарів. Це дає можливість терапевтам контролювати перебіг хронічних захворювань, вчасно коригувати лікування та попереджати можливі ускладнення. За рік роботи програми кількість пацієнтів з нормалізованими показниками цукру крові при діабеті другого типу збільшилась на 6,5%. В країні впроваджено єдиний електронний реєстр інсулінозалежних пацієнтів.

У світі понад 425 мільйонів осіб живуть з діабетом. Більшість цих випадків – діабет другого типу, успіх лікування якого в значній мірі залежить від регулярних фізичних навантажень, здорової та збалансованої дієти, освіченості батьків і дітей. Саме у сім’ї створюється благотворне для ведення здорового способу життя середовище. Всі члени сім’ї повинні знати заходи профілактики хвороби. У відповідності з рекомендаціями ВООЗ, рівень вживання вільного цукру з їжею має складати менше 10% загального денного вживання калорій, як дорослими, так і дітьми, в ідеалі – менше 5%. До головних джерел вільного цукру у харчовому раціоні мешканців Європейського регіону відносяться солодкі напої і кондитерські вироби – цукерки, шоколад, торти, печиво та інша випічка. Вільний цукор (моно- та дисахариди) додається у харчові продукти виробником, поваром або споживачем, міститься у натуральному вигляді в меді, сиропах, фруктових соках. Термін «вільний цукор» не охоплює цукру цільних фруктів та овочів.

Рання діагностика і лікування є ключовими для запобігання ускладнень діабету, досягнення здорових результатів. Потенційно всі сім’ї можуть страждати від діабету, тому усвідомлення ознак, симптомів та факторів ризику для обох типів діабету є життєво важливими. Школи соціальної адаптації хворих на цукровий діабет діють в усіх районах міста Києва на базі закладів охорони здоров’я, Київського міського клінічного ендокринологічного центру, відділення ендокринології поліклініки Української дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ».

ГОЛОВНА

На початок