logo

 

Всесвітній день серця – 29 вересня 2017 року

Всесвітній день серця проводиться в світі щорічно за ініціативи Всесвітньої Федерації Серця і є чудовою нагодою для людей в усьому світі взяти участь у масштабних заходах, спрямованих проти серцево-судинних захворювань. В цьому році день серця присвячений створенню здорового навколишнього середовища, заохочує робити правильний вибір для зниження серцево-судинного ризику.
Весь 2017 рік за ініціативою ВООЗ проходить під впливом теми Всесвітнього дня здоров’я, який присвячено депресії. Депресія - один з провідних факторів серцево-судинних хвороб. Кожне нервово-емоційне потрясіння, а також хронічне занепокоєння не проходить безслідно для організму. Страждають серце, судини, виникає кисневе голодування мозку, серця та всіх органів і систем. Можуть трапитися інфаркт, інсульт.
Особливо небезпечними є непроявлені сильні негативні емоційні реакції – гнів, роздратування, агресія, коли радість і любов перестають циркулювати по судинах і не доходять до серця. Є навіть тип людей, схильних до коронарних хвороб. Але і у них є надія. В одному дослідження вчені спостерігали групу чоловіків протягом двох років після того, як вони перенесли серцевий напад. Деяким пацієнтам пропонували пройти курс психотерапії, під час якого їх навчали виявляти свій гнів і звільнюватись від нього. Гідно подиву те, що вони менше ризикували пережити ще один серцевий напад у порівнянні з тими, хто не отримував психотерапевтичної допомоги, незважаючи на те, що артеріальний тиск і рівень холестерину у них не змінювався.
Перша реакція на стрес – це скорочення м’язів тіла та судин. Навчитись протистояти стресу не складно, якщо навчитись розслабляти м’язи, особливо м’язи обличчя і рук. Це супроводжується загальним заспокоєнням і адекватною реакцією на ситуацію. Розпочніть навчатись саморозслабленню в стані сонного гальмування перед засинанням і після пробудження. Після засвоєння такої вправи можна перейти до тренувань в стані пасивної та активної діяльності. Спокійна, повільна музика допоможе розслабитись і заспокоїтись, зосередитись на саморегуляції. Вона діє на людину як снодійне.
Не забувайте про чудодійну силу сміху. Є навіть наука – гелотологія, яка вивчає вплив сміху на здоров’я. Дослідження показали, що в організмі людини, яка сміється, виділяються речовини, що нейтралізують відчуття фізичної болі (адреналін, норадреналін), а також гормони задоволення, радості і щастя (дофамін, ендорфін, серетонін); у слині росте концентрація імуноглобулінів, що зміцнює захисні сили організму.
Низька фізична активність є одним із найбільш поширених і стійких факторів поганого стану здоров’я в світі. Рівень фізичної активності вважається недостатнім, якщо знаходиться нижче рекомендованого мінімального рівня, який складає для дорослих 150 хвилин помірної або 75 хвилин інтенсивної аеробної фізичної активності на тиждень або еквівалентне поєднання помірних та інтенсивних навантажень. За даними ВООЗ, низька фізична активність є одним з головних факторів ризику смертності. В половині країн-членів ВООЗ поширеність низької фізичної активності населення  становить 30%, а в деяких регіонах перевищує 40%. На сьогодні на долю цього фактору припадає в середньому 3,2 млн. смертельних випадків і більше 69 млн. років життя з інвалідністю щорічно. Низька фізична активність – складне багатофакторне явище. Психосоціальні та пов’язані зі станом здоров’я фактори підривають здатність людей регулярно займатись фізичними вправами. Крім того, висока інтенсивність дорожнього руху, загазованість вулиць можуть стримувати бажання займатись на свіжому повітрі. На жаль, роз’яснення фахівцями користі для здоров’я фізкультури не завжди  стимулює до активних дій. Можливо, більш надійно заохотити до регулярних занять може хороший настрій, чудові київські парки, дружні стосунки в оздоровчій групі, спортивні досягнення серед людей свого віку.  Сучасний фітнес – цілеспрямований процес оздоровлення, заснований на добровільному виборі рухової активності для підтримки та зміцнення здоров’я, отримання задоволення та особистого життєвого успіху. Заняття в будь-якому віці підвищують аеробну, силову, швидкісну витривалість, гнучкість, м’язову силу, координаційні здібності, навіть змінюють біохімічний склад тіла людини.  
Раціон харчування суттєво впливає на розвиток серцево-судинних захворювань. Високий рівень вживання з їжею насичених жирів, трансжирів, холестерину, низький рівень вживання фруктів, овочів і риби підвищує ризик виникнення атеросклерозу, ішемічної хвороби серця. Ще одним ключовим моментом у подоланні гіпертонічної хвороби є зниження вживання харчової солі. Кількість вживаної харчової солі є важливим показником, який визначає рівень артеріального тиску і серцево-судинний ризик в цілому. Відповідно до рекомендацій ВООЗ для запобігання розвитку серцево-судинних захворювань кількість харчової солі для дорослої людини на день не повинна перевищувати 5 грам, в ідеалі має становити не більше 2 грамів. Велика кількість солі в хлібі, інших продуктах харчування дозволяє не солити страви додатково. Прибічники безсольової дієти відмічають значне покращення стану при гіпертонічній хворобі і насолоду відчувати справжній смак продуктів харчування, який ми звикли перекривати сіллю.
Тютюнокуріння йде рука об руку з гіпертонічною хворобою.  Кожна сигарета підвищує артеріальний тиск на 20 одиниць ртутного стовпа, тому що нікотин має судиннозвужувальну дію. Особливо небезпечним є куріння у поєднанні з гіпертонією. Вивчаючи пацієнтів, які перенесли серцевий напад, дослідники з Бостону (США) визначили, що навіть невеликий вплив тютюнового диму викликає швидку і суттєву агрегацію (склеювання, тромбоутворення) кров’яних клітин – тромбоцитів, гемодинамічні зміни у кров’яному руслі. Кожна сигарета суттєво і практично негайно впливає на серцево-судинну систему і серцевий напад може трапитись після викурювання всього однієї сигарети. Більше того, навіть перебування в накуреному приміщенні може стати причиною серцевого нападу.
Отримати навички саморегуляції та подолання стресів, допомогу у відмові від тютюнокуріння, зниження ваги тіла ви зможете в Київському міському Центрі здоров’я, телефон 468-06-47,  веб-сайт: zdorov.com.ua.

Головний лікар                                                                               О.Стойка

 

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок